Tiroide iyi gelen yiyecekler

Tam tahıllı ekmekler, esmer pirinçler ve bitkisel gıdalarda bulunan kompleks karbonhidratlar vücutta daha istikrarlı bir enerji üreti...

 

Boğazda yer bulan tiroid bezi besin metabolizması, enerji üretimi gibi kritik bazı hormonların üretilmesinden sorumludur. Bu hormonlar sağlıklı büyüme ve gelişme için önemli bulunan bir rol oynar. Tiroid bezinde yeterli hormon üretilemediğinde hipotiroidizm ortaya çıkar. Tiroid fonksiyonu bozukluklarında tıbbi tedavi en ehemmiyetli adımdır. Bunun yanında bazı gıdalardan zengin beslenmek, hormon üretimini arttırmaya ve tiroid sağlığını korumaya yardım edebilir.

Kompleks Karbonhidratlar

Tam tahıllı ekmekler, esmer pirinçler ve bitkisel gıdalarda bulunan kompleks karbonhidratlar vücutta daha istikrarlı bir enerji üretimi için kan şekeri düzeyini dengeler. Bu besinler benzer zamanda tiroit hormon düzeylerini de dengelemeye yardım eden olur. Yetersiz tiroid üretimi sindirim şikayetlerine ve kabızlık sorununa neden olabilir. Kompleks karbonhidratlar sindirim kolaylığı sağlayan ve bağırsak hareketlerini teşvik etmeye yardım eden lifler yönünden zengin gıdalardır.

Uyarılar

 Doğru beslenme tiroid sağlığını korumaya yardım edebilir ve tiroid hormonlarının salınımını kolaylaştırabilir. Fakat bazı gıdaların tiroid bezinin işlevini artırmaya yardım eden olacağına dair kesin tıbbi kanıtlar yoktur. 

Sebzeler

Kabuğu ile yenen patates, lima fasulyesi, yeşil bezelye ve mısır tiroid fonksiyonunu artırmaya yardım eden olabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yüksek antioksidan kapasiteleri ile vücudumuzun genel sağlığını destekler.

 

İyot

İyot, vücut için gereklidir ve besinler aracılığıyla alınması gerekmektedir. Tiroid fonksiyonun normal çalışması için bu mineralden çok küçük miktarlarda alınması yeterlidir. Günlük önerilen iyot alımı 150 mcg’dir. İyot için en iyi doğal kaynak ise deniz tuzudur. Deniz tuzunun yanında karides, deniz yosunu ve kabuklu deniz ürünleri de iyot yönünden zengindir. Birçok ülkede, iyot sofra tuzuna eklenir. Sofra tuzu satın alır iken iyot ilave edilmiş tuzların tercih edilmesi tiroid sağlığı açısından önemlidir.

Sağlıklı Yağlar

Zeytinyağı, keten tohumu yağı, kanola yağı ve hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar tiroid bezinde hormon üretimini artırmaya yardım eden sağlıklı yağ asitleri içerir. Yağlardan en iyi faydayı sağlamak için doğal ve rafine edilmemiş yağların tercih edilmesi önerilmektedir. Sıvı yağların peşi sıra omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan yağlı balıkların tüketimi de tiroit sağlığını destekler.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Patlıcan reçeli nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?