Amiral battı nasıl oynanır?

Beş adet gemi vardır ve bu gemilerin her biri belli alanda kara kaplar :...

 

Amiral battı iki kişiyle oynanan strateji ve tahmin becerisine dayalı bir oyundur. Zaman geçirmek için ideal olan bu oyun vesilesiyle mantığımızı çalıştırırken eğlenebiliriz.

Beş adet gemi vardır ve bu gemilerin her biri belli alanda kara kaplar :

Gemiler yerleştirildikten oyun başlar. İlk önce rakibimizin kağıdında bir yer belirler ve oraya ateş ederiz. Ateş ettiğimiz yerde bir gemi var ise rakibimiz bize hangi gemiyi vurduğumuzu söyler ve bir atış hakkımız daha olur. Gemiyi vurduktan sonra amaç geminin uzantısını doğru tahmin etmektir. Diyelim ki rakibimiz bize bir uçak gemisi vurduğumuzu söyledi. Geminin kalan bölgeleri, ateş ettiğimiz yerin dört bölümünde bir yerde olabilir. Gemiler çapraz yerleştirilemez. Her doğru atışta bir hak daha kazanılır. Yanlış atış yapılırsa, atış hakkı rakibe geçmektedir 

Bu biçimde taraflardan birinin beş gemisi de tümüyle batırılınca oyun biter ve bütün gemileri batmayan taraf oyunu kazanır.

Amiral battı oynamak için hepsinden önce kalem ve kağıda ihtiyacımız vardır. İki adet kareli defter yaprağı ve iki adet tükenmez kalem işimizi görecektir. İlk başta her iki oyuncu kağıtlarına 10 x 10 yani 100 karaden oluşan kare halinde bir oyun alanı çizerler. İstenilirse bu oyun alanı büyütülebilir. Oyuncular bu oyun alanı içine kendi gemilerini yerleştirirler. Bu yerleştirme işlemi ya kağıdın arkasına işaretleme şekinde olur veyahut karşılıklı güvene dayanarak akılda tutma halinde olur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Giyotin nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?