Soya fasulyesi hangi vitaminleri içerir?

Yemek tüketimi için; süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, kemiksiz et, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, ...

 

Soya bir baklagildir ve dünyada nerede ise her yerde yetiştirilebilen bir bitki olarak bilinmektedir. Tohumlarından sıvı yağ ve margarin olarak kullanılacak yemeklik bir yağ çıkartılır. Doğal olarak üretilen soya sağlık için çok yararlıdır fakat genetiğiyle oynanmış soyalar da sağlığa bir o kadar zararlıdır. Soya tüm dünyada yaygın olan 5-6 bitkiden biridir. Ek olarak soya bitkisi biyoyakıt üretiminde de kullanılmaktadır.

Soya fasülyesinin yararları nelerdir?

Kolesterol seviyesini dengede tutar, düşürür.

Mental olarak zinde tutar.

Soya fasulyesinin içerisinde yer alan vitamin ve minareller şu şekildedir; A, E, K, B1, B2, B3, B6 vitaminleri ek olarak folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, mangenez ve selenyum gibi mineraller içermektedir.

Soya tüketiminden sonra menopoza bağlı olarak gerçekleşen "ter basması" ve diğer belirtilerin %30 oranında azaldığı gözlenmiştir.

Kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Şeker hastalarına yararlı bitkidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçerisinde fazlaca protein olması kilo vermek ya da dengede tutmak isteyen insanlar için birebir özellik taşır.

Kansere yakalanma riskini düşürür.

Vücudumuzun gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Soyanın kullanım yerleri nelerdir?

Yemek tüketimi için; süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, kemiksiz et, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk maması, margarin, yağ, kahve, salça, alkol vb. çeşitlilikte kullanılmaktadır.

 

Endüstri amacıyla; hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğit, sabun, plastik maddeler, lastik vb. çeşitlilikte kullanılmaktadır.

Soyanın üretimi ve tüketimi nasıldır?

Soya fasulyesi dünyanın neredeyse her yerinde yetişir fakat en iyi verim ılıman iklim olan kısımlarda alınır. Soya, çok fazla kum olan topraklar, farklı toprak türlerinde de yetişebilir. Bir bitki olan soyanın insanlar tarafından yalnızca baklaları tüketilir. Soya küspesi de yem sanayisinde yeterince fazla kullanılmaktadır. Soya her ne kadar en fazla yemek için kullanılsa da sağlık için de bir o kadar etkisi olan karışımlar yapmak mümkün. Örnek verirsek, cilt lekelerini temizlemek amacı ile kullanılabilmektedir. Ek olarak içerisinde bulunan vitamin ve mineraller hasebiyle cildi de korur.

Soya fasulyesinin zararları nelerdir?

Soya fasulyesinin çok fazla zararı yoktur. Fakat:

Her yiyecekte olduğu gibi aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Guatr hastaları kullanmamalıdır.

Alerjik hallerde dikkatli olunması gerekir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tarhana hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?