Kavun likörü nasıl yapılır?

Kavun ortadan ikiye kesilir. Ortadan ikiye ayrılan kavunun içerisindeki bütün çekirdekler temizlenir. Kavun temizlenince kavanoza sığ...

 

Damıtılan içkiye aromatik tatlandırıcılar, kokular, meyveler, türlü bitkiler katılmak suretiyle yapılmış olan içeceğe likör denilir. Likörün şeker miktarı fazla olduğundan likör sek olarak tüketilebilen bir içecektir. Zamanımızda ülkeler likör üretiminde hayli ilerlemiştir. Likör hazır alınıp tüketilebileceği gibi evde de kolay bir biçimde yapılabilmektedir.

Malzemeler

1 kilogram etil alkol

3-4 adet kabuk tarçın

3 kilo kadar su

1 adet orta büyüklükte kavun

400-500 gram bal

Yapılışı

Kavun ortadan ikiye kesilir. Ortadan ikiye ayrılan kavunun içerisindeki bütün çekirdekler temizlenir. Kavun temizlenince kavanoza sığacak halde dilimlenir ve dilimler kavanozlara yerleştirilir. Kavunların üstüne etil alkol ve kabuk tarçınlar konulup yirmi gün ışık almayan yerde bekletilir. Yirmi gün sonra kavun ve tarçınlar kavanozdan çıkarılır ve süzülmesi sağlanmaktadır. Üç kilo su kaynatılır ve içine bal katılır. Ballı su soğuyunca içine kavun ve tarçın kabukları da eklenmektedir. İki hafta daha bekletilir.

Not

Likör kahvenin yanında tüketilebilmektedir. Bundan hariç likör sek olarak tüketilebileceği gibi türlü içeceklerle beraber kokteyl halinde de içilebilir. Likörün lezzetine varmanın en iyi yollarından birisi de likörün içine biraz buz katılmak suretiyle içilmesidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Dut likörü nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?