Şalgam nasıl yenir?

Daha fazla Adana yöresinde popüler olan şalgam çiğ bir meyve gibi tüketilebilmektedir. Bunu yapmak için şalgamın çapı 5 santimetreden...

 

Bir çok biçimde tüketilebilen ve yararları ile dikkat çeken şalgam Türkiye'de daha fazla şalgam suyu formu ile satılır ve içilir. Ama şalgam farklı yemekler ve aperatifler içerisinde de değerlendirilebilir.

Çiğ Olarak

Daha fazla Adana yöresinde popüler olan şalgam çiğ bir meyve gibi tüketilebilmektedir. Bunu yapmak için şalgamın çapı 5 santimetreden küçük olmalı benzer zamanda şalgamın yaprakları ve kökü çıkarılarak çok temiz bir duruma getirilmelidir. Sonrasında soyulan şalgam bu biçimde yenebilir.

Salatalarda

Dilimlenen, ince ince doğranan yahut küp küp kesilen şalgam parçaları bazı salatalara da eklenebilir. Bu biçimde hem aperatif görünümü alacak aynı zamanda yemeğin yanında tüketilen salataya tat katacaktır.

Şalgam Suyu

Kokoreç veya döner gibi et ağırlıklı yemeklerin yanında sürekli ihtiyaç duyulan açıkça bir kültür şekline gelen şalgam suyu Türkiye'nin her yerinde tercih edilir. Şalgam bu biçimde de tüketilebilmektedir. Böylelikle hem lezzet aynı zamanda sağlık olarak bu meyveden yararlanılır.

Şalgamın Faydaları

Şalgamda bulunan yüksek ölçüde C vitamini, hassaten göz ve deri sorunlarına karşı etkili olur. Vitamin yönünden besleyici olan şalgam muhtelif sıkıntıların giderilmesine de yardımcıdır.

Güçlü antioksidan olan şalgam ile kanserli hücrelere direnç oluşturulabilir. Bu yönden şalgamın vücudumuzu beslediği görülmektedir.

 

Akciğer hastalıklarına ve astım gibi problemlere karşın şalgam tüketimi düzenli bir şekilde sağlanabilir.

Turşu Olarak

Şalgam turşusu Türkiye'de sürekli tüketilen turşu çeşitlerinden birisidir. Genelde et yemeklerinin yanına veya salçalı yemekler ile beraber servis edilen şalgam turşusu, yemeğe tat kattığı gibi ek olarak da tüketilebilmektedir. Bilhassa ekşi seven kimseler için bu tür iyi bir tercihtir.

Yemeklerde 

Yukarıda anlatılan halde çıkartılıp soyulan şalgam bazı yemeklere tat katması, çeşni oluşturması için dilimlenerek veya küp küp kesilerek ilave edilebilmektedir. Bundan dolayı hem yutması ve çiğnemesi kolay hale gelecek aynı zamanda parça parça olduğundan ötürü yemekten alınan keyif artacaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Meyan kökü ile nasıl zayıflanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?