Pırasanın faydaları

Nitrik oksit üretimini artırarak, kan damarlarının genişlemesine yardım eder. Damar içi hasarların oluşumunu önlemektedir. İnsanların...

 

Kış mevsiminin kendine münhasır sebzelerinden biri olan pırasa, eskilerin deyimiyle Pürhassa içindeki maddeler ile soğuk kış günlerine karşı vücudumuzu açıkça bir kalkan gibi koruyor. Yararlarından dolayı eskilerin çok özellikli anlamına gelen Pürhassa dedikleri pırasa C, A, B1, B2, B3K vitaminleri, sodyum, potasyum, demir, fosfor ve magnezyum içeriyor.

Kaempferol

Nitrik oksit üretimini artırarak, kan damarlarının genişlemesine yardım eder. Damar içi hasarların oluşumunu önlemektedir. İnsanların sağlığı için geniş ve güçlü potansiyeli olan Kaempferol içeren gıdaların tüketimi, kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi türlü rahatsızlıkların gelişme riskini azaltır

Pırasanın İçerisindeki Etkin Maddeler ve Sağlığa Faydaları

Alisin

Güçlü anti- bakteriyel ve anti-viral maddedir. Pırasa doğranmaya başladığı andan başlayarak alisini dönüştürmeye başlar. Karaciğer hücrelerine zarar veren enzimleri etkisiz hale getirerek kolesterolün azaltılmasına yardım eder. Koruyucu özelliklerinin yanında alisinin önemli görülen bir diğer işlevi de sindirim sırasında oluşturduğu sülfenik asittir. Sülfenik asit bilinen diğer bileşiklerden çok çok hızlı biçimde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek güçlü antioksidan etki sağlamaktadır.

Allium

Özel olarak sarmısak, soğan ve pırasada bulunan Allium, mide meme, yemek borusu, kolon ve akciğer kanseri önlemeye yardımcıdır. Yapılmış olan çalışmalarda sarımsağın 150’den fazla faydalı etkisi olduğu; kalp hastalıkları, yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı, akciğer ve prostat kanseri gibi türlü hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Soğan da benzer halde, kanser çeşitleri ve damar sertliğini önlemede yardımcıdır. Pırasa, kapsamlı araştırmalara konu olmasa da, soğan ve sarımsakta bulunan sağlığı destekleyen bu özelliklerin bir çoğuna sahiptir.

 

Pırasa diğer antioksidan yönünden zengin gıdalar ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Vücudumuzu zararlı radikallerin etkilerine karşı korur. Kanı temizler ve kan yapımını destekler.

Hamilelik sırasında düzenli pırasa tüketimi, yeni doğanlarda görülebilen anomalilerden biri olan nöral tüp defektini önlemeye yardım eder.

Günlük K vitamini ihtiyacının %52’sini, A vitamini ihtiyacının ise % 29’unu karşılar

Yüksek lif içeriği ile sindirim için yararlıdır

Pırasada bulunan B vitaminleri, bilhassa, homosistein düzeylerini dengede tutarak kalp ve dolaşım sistemi sağlığını destekler.

İştah açıcı ve idrar söktürücüdür

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Maydanoz suyunun faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?