Revani nasıl kesilir?

Revaninin porsiyonlarını eşit dağıtmak ve görsel olarak bozmamak açısından orta kalınlıkta ve hafif keskin bir bıçağı içme suyuna bat...

 

Lezzetli tatlı olan revaniyi doğru kesmek, yapılışı kadar önemlidir. Kesim için birkaç püf noktası vardır; bunlar bilinirse dağıtmadan servis yapılabilmektedir.

Revaninin porsiyonlarını eşit dağıtmak ve görsel olarak bozmamak açısından orta kalınlıkta ve hafif keskin bir bıçağı içme suyuna batırıp kesime başlamak gerekmektedir. Köşeli bir tepside ise kare porsiyonlar kesmek daha münasip olur. Köşeli tepsilerden kare porsiyonlar oluşturulursa porsiyon sayısı artar ve kesim de kolaylaşır. Bu tür tepsilerde baklava dilimi deseninde kesim yapmak doğru değildir. Herbir kenar uzunluğu takriben 4- 6 cm arasında olabilecek biçimde  porsiyonlar kesilerek şerbetini vermeye kullanıma hazır duruma gelir.

Yuvarlak tepsilerde kenarı çok fazla olduğundan ötürü birazcık daha fazla soğumasını bekleyerek kesim esnasında dağılmasını engellemiş olursunuz. İçme suyuna batırarak ıslattığınız bıçağı tepsinin bir uç noktasından başlamak suretiyle 3'er cm'lik aralıklar ile benzer eğimle ( eğim fazla olmamalı; elin doğal eğimine uyulmalıdır) kesilerek tepsinin karşı taraftaki hizasına gelinir. Son kesilen çizginin bitiş noktasından az önce kesilen eğimin tersi yönde ve enlemesine öbür uca kadar benzer biçimde işlem uygulanmaktadır. Bu işlem nihayetinde düzgün ve münasip büyüklükte porsiyonlar oluşturularak şerbetini vermeye kullanıma hazır duruma getirilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Tiramisu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?