Parfüm nasıl saklanır?

Parfümü oluşturan esansiyel yağlar ısıya, ışığa ve havaya karşı son derece duyarlıdır. Parfüm şişeleri bu yüzden hava geçirmez ve ren...

 

Türlü esansların, koku sabitleyicilerin ve türlü kimyasalların karıştırılmasıyla elde edilen parfümler sınıflarına göre %1 ile %50 arasında farklılaşan esans oranlarına sahiptir. Esanslar genel olarak bitkilerin uçucu yağlarından elde edilen kokulardır. Geleneksel parfüm %20 ile %50 arasında esans içermektedir. Parfümden sonra en yoğun esans eau de parfum’de (EdP) bulunmaktadır. Eau de toilette (EdT), Eau de cologne (EdC) ise daha az esans içeren parfüm çeşitleridir.

Parfüm nasıl saklanır?

Parfümü oluşturan esansiyel yağlar ısıya, ışığa ve havaya karşı son derece duyarlıdır. Parfüm şişeleri bu yüzden hava geçirmez ve renkli şişelerde üretilir.

Saklama koşullarına göre bir parfüm 1 ile 5 sene arasında saklanabilir. Koku yoğunluğu daha çok olan geleneksel parfümler ve edu de parfümler, daha pahalı olmasına karşın, eau de toilette ve kolonya gibi daha hafif esans içeren parfümlere göre çok çok kalıcı ve uzun ömürlüdür.

Açılmamış parfüm şişesi oda sıcaklığında ışık almadığı sürece uzun zaman saklanabilir. Çokca üretici parfümler için son kullanma tarihi belirtmez. Lakin zaman geçtikçe parfümün kokusunda değişme ve zayıflama başlar. O nedenle satın alınan parfümün üretim ve son kullanma tarihi büyük önem taşır. Dönem dönem ciddi indirimlerle satılan parfümlerin büyük bir parçasını raf ömrünü tamamlamak üzere olan parfümler oluşturmaktadır. Yani, parfüm açılmadığı sürece bozulmaz düşüncesi doğru değildir.

 

Parfüm için en iyi saklama çözümü oda sıcaklığında, direkt ışıktan korunan komidin ve çekmecelerdir. Banyo dolapları ve rafları yüksek sıcaklık ve nemden dolayı parfüm saklamak için ideal ortamlar değildir. Benzer halde parfümün buzdolabı gibi serin ortamlarda saklanması da kokuların etkinliğini azaltır.

Parfümün kokusunu oluşturan uçucu yağlar ısıya ve ışığa karşı son derece duyarlıdır. Bu neden ile parfümün münasip ısı ve ışık ortamında saklanması, kokusunu uzun zaman bozulmadan muhafaza etmesini sağlamaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Fajita nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?