Et neden kararır?

Etin kararmasının başlıca nedeni tazeliğini yitirmesidir. Bayat etlerin rengi sürekli koyu olur ve çürük görüntüsü verecek kadar kara...

 

Kararan eti tüketmek hayli sakıncalıdır. Etin bu hale gelmesi için türlü nedenler vardır. Bu sebepleri bilerek eti kararmaktan kurtararak sağlıklı olarak beslenebilirsiniz.

Etin kararmasının başlıca nedeni tazeliğini yitirmesidir. Bayat etlerin rengi sürekli koyu olur ve çürük görüntüsü verecek kadar karartısını belli eder. 3 veyahut 4 gün öncesine kadar kesilip satışa çıkarılan etleri satın almakta bir sakınca yoktur. Ama; 4. günden sonra hâlâ tezgahta duran etten uzak durmak gerekmektedir. Eğer etin üst kısmı koyu renkli, kesildiği zamanki içeride kalan renk daha açık ise muhakkak almamak gerekmektedir. Bunu denemenin yolu kasaba bir parça eti kestirerek içine bakmaktır. Kayıt dışı kesimhanelerde etler kesilirken kararmaması için kimyevi bir sıvıya batırılarak dağıtıma çıkarılır ve kararması engellenmiş olur. Bu yüzden tanıdığınız yahut güvendiğiniz mahalle kasabından etinizi almaya özen gösteriniz.

Kararmış etin başka bir nedeni de hava almasıdır. Et ne kadar taze ve sağlıklı olursa olsun havayla devamlı temas etmesi bakteri üretimine yol açar ve dış dokusu kararır. Bu yüzde eti satın alır iken kabının streç filmle bağlı olduğuna önem vermeli; evde saklarken de benzer yöntemle buzdolabı içerisinde saklamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu iş için en ideal malzeme vakumlu saklama kaplarıdır. Streç film veya alüminyum folyo da kullanılabilmektedir; ama üst kısmın minimum temas ettiği malzeme saklama kabıdır. Et; yabancı bir malzemeyle ne kadar az temas ederse o kadar uzun zaman saklanabilir ve sağlıklı olur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kırmızı et nasıl pişirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?