Teog sınavı nasıl kazanılır?

Duygusal sorunların başarılı biçimde aşılmasıyla öğrencinin düzenli çalışma planı oluşturması gerekecektir. Bu plana da disiplinli bi...

 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş adı verilen ve kısa adıyla TEOG olarak bilinen sınav SBS'nin (Seviye Belirleme Sınavı) yerini almıştır. Daha önceleri de OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) olarak bilinen bütün bu sınavların gayesi liseye geçiş sürecinde bir puan ve sıralama sistemi oluşturmaktır. Sınav sistemi TEOG adıyla beraber tarzını da değiştirmiştir. Artık yalnızca anlık tek bir öğrenci performansına dayalı değildir. Bunun yerine geniş bir zaman dilimine yayılarak performans belirlemektedir. Önceki SBS ve OKS sınavları tek bir sınavda bunu belirleyici nitelik tanımaktadır. Ama TEOG’ta 8. sınıfta her iki zamanda de ayrı ayrı iki sınav uygulanmakta, ayrıca mazeret sınavı dahi zorunlu şartlar dâhilinde yerine getirilmektedir.

Duygusal sorunların başarılı biçimde aşılmasıyla öğrencinin düzenli çalışma planı oluşturması gerekecektir. Bu plana da disiplinli bir biçimde uyması önerilmektedir. Türkçe ve Matematik derslerinin ağırlıklı ortalamasının daha çok olması, bu derslerin diğerlerine nazaran birazcık daha belirleyici olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle özel olarak bu derslerde kötü gidiliyorsa bunlara ağırlık verilmesi önerilmektedir. Her gün belli sayıda ve belli bir zamanda soru çözülmesi bu planı sağlamlaştıracaktır. Ama orada her geçen gün yahut hafta soru sayılarının ve sürenin artırılması önerilmektedir. Bilinmeyen ya da yanlış olan soruların çözümleri muhakkak ki öğrenilmeli, o tür soruların çözümüne ağırlık verilmelidir. Sonuç olarak test çözmek nerelerde hataların yapıldığının ve boş bırakıldığının net görünmesini sağlayacaktır. Gerek kurs gerek takviye dersler ile zorlanılan dersler üstüne işin başından başlayarak gidilmesi önerilmektedir. Son zamanlara zorlanılan alanları bırakmak bu prosesi daha güç ve sıkıcı bir duruma getirecektir.

 

TEOG sınavının kazanılabilmesi için öğrencilerin belli başlı bazı çalışma disiplinlerine uymaları ve duygusal açıdan kendilerini motive etmeleri gerekecektir. Bu sınavın hayatlarının başlangıç noktasında belirleyici bir etkene sahip olması öğrencilerde stres ve sınav kaygısı gibi haller yaratabilmektedir. Bundan dolayı ilk ilk başta sınava karşı olan ön yargılar yıkılmalı daha soğukkanlı ve motive yaklaşılmalıdır. Orada öğretmen ve ailenin de payı çok büyüktür. Öğrencinin beklenti ve isteklerine ılımlı yaklaşmak, onu her anlamda motive etmek ve desteklemek gerekecektir.

TEOG’ta öğrenciler 6 temel dersten merkezi bir sınava tabii tutulur. Bu dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Bilgisidir. Lakin puan hesaplamasında yalnızca bu dersi içeren sınavlardan alınan puana bakılmayacak, bunun yanı sıra yılsonu başarı puanı da genel puanlamanın içine dâhil edilecektir. Bu nedenle öğrencilerin okul başarı performansı da sınav kadar önem teşkil edebilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan On parmak nasıl yazılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?