Pamuk nasıl ekilir?

Pamuk çok derine ekilmez ve ekim derinliği 4-5 cm aralığında olmalıdır. Ekimde derine inildikçe çimlenme oranı azalır. Lakin hafif to...

 

Pamuk Türkiye’nin ekonomisi için gayet önemli tarım bitkilerinden biridir. Yalnızca tekstil sanayisi için değil, tohumlarının takriben %17-24 yağ içermesi nedeniyle yağ sanayisinde de hayli geniş yer tutmaktadır. Çok senelik tropik bir bitki olan pamuk bitkisi 80-120 cm boyunda, dik gövdeli, odun ve meyve dalları ayrıdır ve hayli uzun köke sahiptir. Pamuk yaprakları geniş ayalıdan, ince uzuna ve derin oymalıya kadar farklılık gösterebilir. Yetiştirilmesi için uzun süre gerekli olan ve uzun çiçeklenme, hasat zamanı gerektiren pamuk bitkisi sahip olduğu özellikleri nedeniyle stratejik bir üründür. Peki, bu gayet önemli birki nasıl yetiştirilir?

Pamuk çok derine ekilmez ve ekim derinliği 4-5 cm aralığında olmalıdır. Ekimde derine inildikçe çimlenme oranı azalır. Lakin hafif topraklarda tav çabuk kaybolduğundan daha derine, ağır topraklarda ise yüzeye yakın ekim yapılmalıdır. Pamuğun hasadı türkiyede genel olarak 2-3 kez elle toplanarak yapılmaktadır. Ama varolan iş gücü sıkıntısı nedeniyle pamuk hasadında mekanizasyona geçmek kaçınılmazdır. Kozaların olgunlaşması ike beraber hasata başlanır. Bu vakit bölgenin iklim koşullarına, ekim tarihine ve sulama koşullarına göre değişir. 

Pamuk bitkisi için en ideal ekim zamanı şöyle ifade edilebilmektedir. İyi hazırlanmış tavlı bir toprakta eğer sabah saat 8’de  tohum yatağındaki toprak ısısı 15 dereceye ulaşmış ise ve hava şartları minimum 4-5 gün normal seyredecekse ekim için uygun zamandır. Pamuğun ekim devresi 20 Nisan-15 Mayıs arasındadır. Pamuk genellikle mibzerle sıra usulü ekim yöntemi ile yetiştirilir. Adana dolaylarında sıra arası 60-80 cm iken, traktör kullanımında 65-70 cm, hayvan kullanımında 50-60 cm mesafe bırakılmalıdır. Her bir dekar başına 5-6 tohum tanesi yeterlidir.

 

Pamuk sıcağı seven ve türkiyede özel olarak Adana ve etrafında yetişen bir bitki olarak bilinir. Donsuz bir büyüme evresi isteyen, kuru ve sulu koşullarda yetişen pamuk takriben ısının 15 dereceden düşük olduğu kısımlarda yetişmez. Süzek ve alüvyal toprakları seven bu bitkinintoprak isteği yönünden kanaatkar olduğu söylenebilir. Pamuk ekiminden önce toprağın hazırlanması için 25-30 cm lik derin sürüm yapılmaktadır. Bunun sayesinde derin köklü yabani otlar imha edilmiş olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kavun nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?