Bamya nasıl yetiştirilir?

Hasadı en zor bitkilerdendir. Yapraklarındaki ve meyve sapındaki tüyler toplayan insanları rahatsız etmektedir. Bu yüzden eldiven ile...

 

Bütün sebzelerden değişik yapısı olan ve meyvesi yenen sebzeler arasında yer bulan bir bitki çeşididir. Türkiyede tazesi, kurusu ve dondurulmuşu tüketilmektedir. Meyvelerinden yemeği ve çorbası yapılırken özel olarak çiçeklerinden çay yapılmaktadır. Çok faydası olan bamyanın nasıl yetiştirildiğine bakacak olursak:

Hasat

Hasadı en zor bitkilerdendir. Yapraklarındaki ve meyve sapındaki tüyler toplayan insanları rahatsız etmektedir. Bu yüzden eldiven ile veya ellerine bez sarmak suretiyle toplama yaparlar. Toplama işlemi meyvenin aşağıya doğru çekilmesiyle yapılmaktadır. Bamya çeşidine göre 1,5-4 cm uzunluğa ulaştığında hasada kullanıma hazır duruma gelmiş olur. Toplama işlemi ise 4 aya kadar uzayabilmektedir.

Toplanan bamyalar en çabucak çiçeklerinden ayıklanıp boylarına göre ayrılmalı ve pazara sunulmalıdır. Aksi durumda kararmalar olabilecektir 

Yabani ot

Yabani ot temizliği çapalama yöntemi ile yapılmaktadır. Çok fazla sorun olmamak ile beraber üretim mevsimine göre birkaç kez çapalama işlemi yapılabilmektedir.

Sulama

Tohum ekiminden sonra gerekirse salma sulama yapılmaktadır. Hassaten ilk meyvenin görülmesiyle sulama yapılmış olması verimi arttırmaktadır. Yağmurlama sulama yapılmış olması önerilmez. Çünkü bu sulama biçimi külleme hasatlığına teşvik edicidir.

Gübre

Gübreleme için toprak değerlerine bakılması en uygun olur. Lakin bamya gübreye çok gereksinim duymaz. Bazı bölümlerde gübreleme yapmadan yetiştirilmektedir. Yinede verimi arttırmak için gübreleme yapılabilmektedir lakin azotlu gübrenin fazla verilmesi aşırı uzamaya neden olur.

 

Ekim

Ekim işlemi direkt tohum ekimi ile yapılmaktadır. Hava sıcaklığı 16°C, toprak sıcaklığı15°C’nin üstüne çıkmadan ekim yapılamaz. Toprak ilkbaharda sürülür. Sürme işlemi derin olmamalıdır. Birkaç gün sonra gübreleme işlemi yapılmaktadır. Ekim yapılacak toprakta 40-50 cm aralıklar ile sıralar hazırlanır. Sıra üstünde ekim mesafesi 25-30 cm dir. Toprak ekim için ideal ise ekim yapılmaktadır değil ise beklenir. Hazırlanan ekim yerlerine üç adet tohum gelecek halde dikim yapılmaktadır. Ekim derinliği 2-3 cm olmalıdır. Tohumların üstüne bir avuç yanmış çiftlik gübresi eklenmek suretiyle kaymak tutma engellenebilir. Bamya tohumları çok kalın bir kabuğa sahiptir. Bu yüzden çimlenme süreleri uzundur. Zor çimlenen bu tohumlar fazla neme maruz kalırsa çürür. Bu halde dikim tekrarlanmalıdır.

İklim ve toprak isteği

Bamya sıcak iklimleri sever. En verimli olduğu yerler yüksek sıcaklık gösteren bölümlerdir. Düşük sıcaklıklara maruz kalırsa verimi düşer. Yoğun olarak Akdeniz ve Ege bölümlerinde dikilmektedir. Maksimum 5-6°C ye kadar dayanabilmektedir.

Toprak bahsi geçen olduğunda bamya hayli toleranslıdır. Lakin verimin yüksek olması için en ideal toprak kumlu-tınlı topraklardır. Ek olarak killi topraklarda kaymak bağlama gözlenmesi hassaten tohum çimlenmesi zamanında büyük problemlere yol açar. Toprağın pH’ı konusunda da hayli toleranslıdır. İdeal pH 5,0- 8,0 aralığıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Eski mobilya nasıl yenilenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?