Muz nasıl yetiştirilir?

Muz, her iklim şartına münasip olmadığı için yetiştirilmesi zor bir meyvedir. Bilhassa ilkbahar gibi aylarda dikim yapılmış olması, b...

 

Tropikal bir meyve olan muz hassaten Asya kıtası ülkelerinde bolca yetiştirilir. Dünyadaki en büyük yetiştirici ülkeler ise Çin ve Hindistan'dır. Muz, Türkiye'de sadece Anamur ve Alanya etrafında yetiştirilir.

Muz, her iklim şartına münasip olmadığı için yetiştirilmesi zor bir meyvedir. Bilhassa ilkbahar gibi aylarda dikim yapılmış olması, bitkinin sağlıklı şekilde yetişmesi için önemlidir. Muz bitkisinin yetiştiriciliğinde çok önemli faktör yer bulur 

Sulama: Muz bitkisinin yapraklarının büyük olması hasebiyle aşırı su kaybeder. Bu su ihtiyacını ise nemli topraktan karşılar. Bunun nihayetinde dikim yapılmış olan toprağın daima nemli olması şarttır. Toprağın sık biçimde sulanması gereklidir. Fazla veyahut az sulama nihayetinde bitki reaksiyon vermektedir.

Hava Şartları: Muz yetiştirmede başrol oynayan bir faktördür. Sıcaklık, yağış ve rüzgar bitkinin zarar görmemesi için dikkatli olunması gerekli olan etkenlerdir. Muz yetiştiriciliğinde havanın çok soğuk yahut aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmesi şarttır. Aksi halde bitki zarar görür ve yetiştirilemez hale gelir. Muz bitkisinin yetiştirilmesi için gerekli olan hava koşulu 25 ya da 26 derece aralığındadır. Diğer bir önemli etken ise rüzgardır. Muz bitkisi rüzgarın etkinliğinin asgari olduğu yere dikilmelidir. Tropikal iklim meyvesi olan muz, nemi çok sever ama nem oranı %90 ve üstü olursa bitkinin yetiştirilmesi mümkün değildir.

 

Işık: Muz bitkisinin doğru bir biçimde yetişmesi için bitkinin yarı gölge altında kalması gereklidir.

Toprak Yapısı: Dikim yapılmış olan toprağın ve suyun çok tuzlu olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitki dikilmeden önce tuzluluk oranı ölçümleri yapılmış olması gereklidir. Toprağın drenajı ve toprak içerisinde bulunan organik madde zenginliği bitkinin gelişmesi için çok önemli faktörlerdir.

Muz bitkisinin bakımı genel olarak ilkbahar gibi aylarda budama yapılarak başlar. Bitkinin çürümüş yahut sararmış yaprakları budanması gereklidir. Budanmayan yapraklar bitkiye hayli zarar vermektedir. Budama ve hasat devrinde toprak açısından önemli besin kaynakları (bitki yaprakları ve sapları) çöpe atılır. Bu kaynakların çöpe atılmadan değerlendirilmesi önemlidir. Bu toprak açısından önemli besin kaynaklarını toprağa gömerek diğer sene muz için gereken organik maddeler sağlanmış olunur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Şeftali nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?