Japon yapıştırıcısı camdan nasıl çıkar?

Japon yapıştırıcısı yüzeylere nüfuz etme, yapıştırma ve çabuk kuruma gibi özelliklerinden ötürü değişik yüzeylerde zor lekelerin oluş...

 

Genel amacıyla kullanılan yapıştırıcılardan birisi de Japon yapıştırıcısıdır. Gerçek adı siyanoakrilat olan bu kimyevi madde, türkiyede yaygın olarak Japon yapıştıcısı adıyla bilinmektedir. Solvent içermeyen ve tek bileşenli olan Japon yapıştırıcısı, az bir miktarla bile yapışma sağlamaktadır ve çok kısa bir zaman içinde kuruyup katılaşmaya başlar. Isı direnci de yüksek olan Japon yapıştırıcısı, çok küçük gözeneklere bile pratik olarak nüfuz eder. Japon yapıştırıcısı bilhassa ahşap, plastik, deri, metal, seramik, porselen, çini, mukavva, kauçuk ve mantar gibi malzemelerin yapıştırılmasında kullanılır.

Japon yapıştırıcısı yüzeylere nüfuz etme, yapıştırma ve çabuk kuruma gibi özelliklerinden ötürü değişik yüzeylerde zor lekelerin oluşabilmesine neden olabilir. Cam yüzeylerde de kimi zaman bu tarz lekeler görülebilmektedir. Japon yapıştırıcısı cam yüzeyler üstünde diğer yüzeyler kadar etkili olmadığı için, cam yüzeylerdeki bu lekelerin çıkartılması diğer yüzeylere göre daha kolaydır.

Japon Yapıştırıcısı Camdan Nasıl Çıkar?

Eğer leke bardak, tabak gibi küçük boyuttaki bir yüzeyde oluşmuşsa, lekeli eşya sıcak suyun içinde yeteri kadar bekletilmeli ve yapıştırıcının yüzeyden ayrılması beklenmelidir.

Camdaki Japon yapıştırıcısının yumuşatılması için ek olarak aseton da kullanılabilmektedir. Üstüne aseton dökülen temiz bez ile camdaki lekeye bir zaman tampon uygulanıp, daha sonrasında yumuşayan leke silinirse camdaki yapıştırıcı tümüyle çıkartılabilir.

 

Japon yapıştırıcısı lekesinin meydana geldiği bölüm sıcak suyla güzelce ıslatılarak silinmelidir. Bu işlem için buharlı temizlik araçları da kullanılabilmektedir. Tam olarak yumuşayan Japon yapıştırıcısı, çok yumuşak olmayan bir bezle silinmelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kristal vazo nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?