Karpuz nasıl yetiştirilir?

Karpuzun gelişim safhasında, fide oluşumundan sonraki birinci ve ikinci sulamaları takiben çapalanması gerekmektedir. İdeal çapalama ...

 

Çoğu kişinin seve seve tükettiği karpuz, Türkiye'de tarımı çok yaygın olarak yapılan bitkidir. Bunun sebebi karpuzun ihtiyaç duyduğu iklim ve toprak özelliklerinin Türkiye’nin iklim yapısı ve toprak tipleri ile yüksek bir uyum sergilemesidir.

Karpuzun gelişim safhasında, fide oluşumundan sonraki birinci ve ikinci sulamaları takiben çapalanması gerekmektedir. İdeal çapalama bitkinin etrafına gevşek bir toprak tabakası yığarak ve etrafındaki otları temizleyerek yapılmaktadır. Bu bitkiye azot sağlayacak, toprağını su tutmaya daha elverişli hale getirecek ve bitkiye verilecek suyla bitkinin daha çok yararlanabilmesine olanak sağlayacaktır.

Karpuz sıcak ve ılık iklimlere ihtiyaç duyar. Karpuzun yetişeceği bölümde don olaylarının görülmemesi gerekmektedir. Narin yapısı don olaylarında zarar görür ve bitki kurur. Özel olarak tohum atma tekniği uygulanacaksa toprak sıcaklığının 12 derece üstünde olması gerekmektedir. Benzer biçimde yoğun rutubet tohum durumunda ekimi yapılmış olan karpuzun hastalanmasına neden olabilmektedir.

Karpuz tarımı için ideal toprak tipi suyu tutma kapasitesi yüksek, geçirimli toprak tipleridir. Bu tarz topraklar genellikle akarsu kenarlarında görülebilen milli topraklardır. Bu topraklar kumlu ve killi toprağı bünyesinde barındıran ve buna ek olarak organik madde yönünden oldukça zengin olan topraklardır. Bununla beraber eğer yoğun kumlu ya da killi toprakta karpuz yetiştirilecekse gübreleme önem kazanır.

 

Karpuzun toprağının hazırlanması ve gübreleme işlemi tarımında hayli önemlidir. Sonbaharda ilk yağışları takiben toprak derin pulluklarla sürülmelidir. Bunu takiben organik gübreyle (hayvan gübresi) arazinin dekarına 3-4 ton olabilecek biçimde gübreleme yapılmaktadır. Gübre miktarı çok kumlu yahut yoğun killi arazilerde arttırılmalıdır (4-6 ton\dekar). Gübrelemeden sonra tarladaki büyük toprak parçaları daha ufak tarım araçları ile sürülerek parçalanır. Bu vesileyle hem gübrenin toprağa karışması hem arazinin düzeltilmesi aynı zamanda arazide hava boşlukları oluşturularak azotun toprakta tutulması sağlanmaktadır. Bu birinci toprak hazırlığıdır ve şubat-mart gibi aylarda ikinci toprak işleme zamanı gelir. Böyle zamanlarda yüzeysel bir sürme işlemi yapılarak toprak karpuz ekimine münasip hale getirilmiş olur.

Fideler meyve oluşturacak olgunluğa geldiği zaman sulama ve suni gübre ile gübreleme önem taşır. Averaj kullanılan gübre miktarı 30 kg/dekardır. Fakat kullanılacak gübre miktarı ve çeşidi konusunda toprak analiz sonuç verilerine göre uygulama yapılmalıdır. Sulama işlemi ise toprak türüne bağlı olarak değişir. Milli topraklarda 15 gün içerisinde bir karıkların 90 cm etrafına ulaşan genişlikte sulama yapılmaktadır. Diğer toprak türlerinde sulama periyotları farklılık gösterebilir. Bu tarz sulama bitki 5-6 cm büyüklüğünde meyve oluşturduğu andan başlayarak yapılmalıdır. Bu dönemden önce toprağı nemli tutacak az sulama yeterlidir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Melek otu nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?