Mandalina şurubu nasıl yapılır?

Mandalina ve portakallar yıkanır. Daha sonrasında bu meyveler ikiye bölünecek biçimde kesilir. Kesilen mandalina ve portakalların sul...

 

C vitamini deposu mandalinadan pratik halde şurup hazırlamak mümkündür. Değişik tadı ve güzel sunumuyla sevilerek tüketilen şuruplar arasında yer bulur 

Malzemeler

Hazırlanışı

Mandalina ve portakallar yıkanır. Daha sonrasında bu meyveler ikiye bölünecek biçimde kesilir. Kesilen mandalina ve portakalların suları sıkılır. Elde edilen meyve suyu bir tencereye konulur. Benzer tencereye karanfil, tarçın ve toz şeker de eklenmektedir. Bahsi geçen karışım, takriben yarım saat kaynatılır. Kaynama sırasında karışım üstünde köpükler oluşacaktır, bu köpükler kaşık yardımıyla alınır. Yarım saat dolduğunda ise tencerenin altı kapatılır ve işlem bitirilir. Tamamen soğuyan mandalina şurubu kavanozlara konur. 

Servis ve İkram

Mandalina şurubu içilmek veyahut ikram edilmek istendiği zaman, bulunmuş olduğu kavanoz içerisinden 4 yahut 5 kaşık kadar şurup özü alınır ve bardağa konulur. Kişinin isteğine göre gerek bir nebze su yahut soda eklenerek şurup kullanıma hazır duruma getirilir. İster normal sıcaklığında, ister soğuk halde tüketilebilen mandalina şurubu, güzel bir lezzete sahiptir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Zencefilli ve ballı şurup nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?