Lazer epilasyon ne zaman yapılmalı?

Lazer epilasyon teknik olarak 12 yaşından başlayarak her yaşta kişiye uygulanabilen bir yoldur. Bu yöntemde dokulara bir zarar gelmem...

 

Kıl köklerinin yakılarak yeni kıl üretiminin engellenmesi prensibine dayanan epilasyon yöntemi, lazer epilasyondur. Bu yöntemde türlü dalga boylarına sahip lazer ışınları kullanılmaktadır. Lazer tabancası ile cilde gönderilen lazer ışınları, kılda bulunan renk pigmenti olan melanin tarafından soğurulur ve melanin bölümünde soğurulan enerji ısı enerjisine dönüşerek kıl köküne iletilir. Bu da kıl kökünün yanarak tahrip olmasına ve bir daha görev yapamamasına neden olur.

Lazer epilasyon teknik olarak 12 yaşından başlayarak her yaşta kişiye uygulanabilen bir yoldur. Bu yöntemde dokulara bir zarar gelmemektedir. Fakat bazı hallerde istenmeyen durumların yaşanmaması ve uygulamanın daha etkili olması için lazer epilasyonun uygulanması için bir zaman beklenmesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı?

Tetrasiklin, roaccutane ve A vitamini kullanımı sırasında da kişiye lazer epilasyon uygulaması yapılmaz. Uygulama yapılmış olması için kişinin ilaç kullanımını bırakması ve ilaç çeşidine göre belli bir zaman beklemesi gerekmektedir.

Eğer kişide hormonsal bir bozukluk var ise, lazer epilasyon için ilk başta bu bozukluk tedavi edilmelidir.

Cilt soyma ürünleri kullanıldığı zaman, lazer epilasyon minimum 15 gün beklenince yapılabilmektedir.

Solaryum kullanımı veyahut güneşlenme nihayetinde tenin bronzlaştığı hallerde da lazer epilasyon yapılmaz. Uygulama için tenin kendi rengine dönmesi beklenir. Bu nedenle lazer epilasyonun en etkili sonucu göstermesi için kış aylarında yaptırılması gerekmektedir.

 

Lazer epilasyonun gebeler üstündeki etkisi de bilinmediğinden ötürü, uygulamanın yapılmış olması için doğum gerçekleşene kadar beklenmelidir.

Ergenlik zamanında vücut kıl üretimine çok aktif halde devam ettiği için, lazer epilasyonun böyle anlarda yapılmış olması bilhassa çok etkili olmaz. Bu neden ile lazer epilasyon yapılmış olması için ergenlik döneminin bitmesinin beklenmesi gerekmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çatlak giderici yağlar nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?