Lazer epilasyon ne zaman sonuç verir?

Lazer epilasyonun seanslar sonrası sonuç verme zamanında yaş kadar kişinin sahip olduğu biyolojik faktörler de rol oynar. Kimi insan ...

 

Lazer epilasyon bir tür ışık tedavisidir. İstenmeyen tüylerin bir ışık dalgası ile kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesi amaçlanır. Lazer ışığı kıl köklerine yaydığı enerji hasebiyle en direkt ulaşır ve köke etki eder. Tek seanslık bir tedavi değildir. Kişinin tüy yoğunluğuna ve yaşına göre farklılaşan sıklık ve aralıklarda lazer tedavi seansları uygulanmaktadır.

Lazer epilasyonun seanslar sonrası sonuç verme zamanında yaş kadar kişinin sahip olduğu biyolojik faktörler de rol oynar. Kimi insan yoğun, kalın ve koyu renkte tüylere sahip iken kimileri daha ince ve seyrek tüye sahiptir. Doğal olarak her ikisinden alınacak sonucun zamanı da değişik olabilecektir. Şurada ince ve seyrek tüylüler takriben 6 veyahut 8 seans arası değişecek bir süreç geçirecek iken kalın ve yoğun tüye sahip insanların seansları 12’ye kadar çıkabilecektir. Şurada gerçekleşen seans aralıkları ise ilk seanslarda ayda bir ya da 25 gün içinde bir gibi aralıklar ile daha sık gerçekleşir. Fakat seans sonlarına doğru 1,5 veyahut 2 ayda bir lazer epilasyonuna girilmektedir.

Her ne kadar lazer epilasyonun uygulanma yaşı 12’den başlayarak diye kabul edilse de uzmanlar daha ileri yaşların bu tedavi için daha münasip olduğunu ileri sürmektedirler. Hassaten ergenlik döneminin sonuç kısmında başlayanlar için istenen sağlıklı ve kalıcı sonuç daha etkin ve kısa bir zamanda alınmış olabilecektir. Yaş ilerledikçe hormonların kendini yinelemesi duracak ve kıl köklerinin tekrar tekrar oluşum evresi yavaşlayacaktır. O yüzden özel olarak 35 yaşlarını aşmış orta yaşlı kişiler tarafınca sonuçlar daha kısa zaman içinde ve uzun zamanda daha kalıcı olabilecektir. Fakat bilhassa 16-25 diye sınırlandırabileceğimiz yaş aralığında olan kişiler lazer epilasyon seanslarının bitmesinden sonra kalıcı bir sonuç alsa dahi bu hal uzun zamanda korunamayacaktır. Genç ve kendini yenileyen hormonlar takriben minimum 2 yıl sonra yine tüylenme yaratma ihtimalleri hayli yüksektir.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Lazer epilasyon kimler için sakıncalıdır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?