Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyon uygulamasında istenen sonucun alınması yönünden tüylerin kalınlığının ve renginin önemi büyüktür. Daha koyu renkte ve...

 

Son yıllarda epilasyon çeşitleri arasında kalıcı sonuçlar vermesi yönünden lazer epilasyon hayli ilgi görmeye başlamıştır. Belli frekanslarda dalga boyu bazı ışık kaynaklarının kıl köküne yoğunlaşarak tahrip etmesi mantığına dayanır. Daha fazla bikini kısmı, koltuk altı ve bacaklarda uygulanan lazer epilasyon ek olarak, bilhassa erkeklerde boyun, omuz, sırt ve göğüs bölümlerinde de tercih edilebilmektedir.

Lazer epilasyon uygulamasında istenen sonucun alınması yönünden tüylerin kalınlığının ve renginin önemi büyüktür. Daha koyu renkte ve kalın tüyler lazer epilasyon uygulamalarında daha etkili sonuçlar vermektedir. Bunun sebebi lazer epilasyonun etkili olduğu melanin pigmentini hedef almasıdır. Koyu ve kalın tüylerde melaninin fazla olması hasebiyle emilim daha fazladır. Benzer biçimde koyu tenli insanlarda melaninin fazla olması lazer epilasyonunun yan etkilerinin daha çok görülmesine yol açabilir.

Lazer epilasyon kullanılan ışığın dalga boyuna göre değişiklik gösteren ve vücudumuzdaki tüylerin yapısına ve uygulanacak kısma göre seçilen Alexandrite, Nd-Yag, Diot olmak üzere epilasyonda kullanılan çeşitlerin bulunması bütün kıl yapılarına münasip çözümler üretmesi söz konusudur. 

Alexandrite Lazer

750 nanometre dalga boyu ile epilasyonda kullanılan en düşük lazer çeşididir. Daha fazla büyük alanlarda ve yapısı incelmiş kıllarda tercih edilir. Seans aralıkları daha uzundur.

 

Diot Lazer

Diğer lazer çeşitleri olan en düşük dalga boyuna sahip pulse dye lazer ile 10600 nanometre dalga boyu ile en uzun dalga boyuna sahip karbondioksit lazerler daha fazla cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 Koyu tenlerde kullanılan lazer çeşidi olarak diot lazerin dalga boyu 810 nanometredir. Gelişmiş bir lazer epilasyon teknolojisine sahip olması ile cilt rengi ve tüy yapısına göre özel ayarlamaların yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu özelliğiyle derin ve kalın kıllarda daha etkili olmakla beraber bu özelliğiyle Alexandrite lazere göre daha ağrılıdır.

Nd-Yag Lazer

1064 nanometre ile en uzun dalga boyuna sahip olan Ng-Yad lazer koyu tende ve özel olarak yaz gibi aylarda pratik bir şekilde kullanılabilen epilasyon çeşididir. Ek olarak bütün ciltlere de uyumludur.

Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişi vücudunun değişik bölümlerinde tüylenme sorunu ile karşı karşıya ise lazer epilasyonun çözüm üretebilmesi için öncesinde kesinlikle bir uzmana danışarak hormonsal veya değişik nedenlerden kaynaklanan bir sağlık problemi olup olmadığına dair bilgi sahibi olmalıdır. Cilt sorunları olan insanların bir uzmana başvurmaları yanında bütün lazer epilasyon yaptıracak insanların cilt bakım uzmanlarına sahip tıp merkezlerine başvurmaları önerilmektedir.

Lazer epilasyonda belli bir yaş sınırlaması olmamakla beraber kadınlarda regl döneminden önce yaptırmaları sağlıklı değildir. Çoğu zaman lazer epilasyonun kesin bir seans sayısı yoktur, kişinin fiziki ve hormonsal özelliklerinin yanında tüy yapılarına göre seanslar değişir. Bu açıdan sağlıklı ve etkili sonuçlar almak için seansları tamamlamak önemlidir.

 

Bronzlaşmış insanların, yakın devirde değişik sebeplerle lazer tedavisi görenlerin, türlü cilt problemlerine sahip olan insanların lazer epilasyon yaptırmadan önce muhakkak uzman onayı almaları gerekmektedir. Lazer epilasyon yalnızca melenin pigmentini hedef alması yönünden cildimizde açık yara olmadığı sürece bir ciddi sağlık problemine yol açmamakla beraber uygulamayı yaptıranların güneş ışığından birkaç hafta boyunca korunmaları önemlidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Tüy dökücü krem nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?