Yeşil çay nerede yetişir?

Yeşil çayın büyük bir kısmı Çin'in 20 değişik şehrinde üretilir. Yeşil çayın kaynağı olarak sayılacak 4 büyük şehir ise sırayla Jiang...

 

Tarihi M.Ö. 3000 senesine kadar uzanan, hayli eski bir geçmişe sahip olan yeşil çay son günlerde dünyanın her yerinde kolesterol sorunlarından diş sorunlarına kadar bir çok değişik alanda kullanılmaktadır. En bilinen kullanımı ise yapısında yer bulan yağ yakıcılardan ötürü kilo vermek içindir. 

Yeşil Çay Nerede Yetişir?

Yeşil çayın büyük bir kısmı Çin'in 20 değişik şehrinde üretilir. Yeşil çayın kaynağı olarak sayılacak 4 büyük şehir ise sırayla Jiangnan, Jiangbei, Lingnan ve Güney Batı şehirleridir. Çin'de yetiştirilen yeşil çayların yanında başta Endonezya olmak üzere Hindistan ve Avustralya'da da yeşil çay yetiştirilir. Yeşil çayın yüzde 50'lik kısmı olan 450 bin ton Çin'de üretilirken kalan 450 bin ton yeşil çay ise Japonya, Endonezya, Vietnam, Hindistan ve Sri Lanka'da üretilir.

Yeşil çayın yetiştiği bölgeler çoğunlukla ekvatoral bölüme yakın yerlerdir. Yeşil çay yaprakları artan talepten ötürü kaliteli olarak üretilmelidir. Bu neden ile yeşil çay yaprakları gereğinden fazla büyümemeli ve olgunlaşmamalıdır. Yeşil çay bitkisinde her hangi bir hastalık görüldüğünde ise bitki sökülür ve yerine yenisi dikilir. Yeşil çayın en verimli biçimde üretilmesi için ise yetiştirme esnasında kullanılan gübrenin önemi büyüktür. Yeşil çayın daha güçlü ve etkili olması için ise soya fasülyesi küspesi gibi doğal gübreler tercih edilir.

Yeşil çayın bu denli etkili olması üretimine duyulan ihtiyacı da arttırmıştır. O neden ile dünyanın bir çok değişik ülkesinde yeşil çay üretimi yapılmaktadır. Dünyada üretilen yeşil çayın büyük bir kısmı ise Çin'de üretilir. Genelde 75 derece sıcaklıkta zengin karışıma sahip toprak ile yetişir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çörek otu nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?