Silikon lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Bir kıyafete silikon bulaşması halinde kıyafetin suyla temas etmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı silikon lekesi o...

 

Tamirat ve tadilat işlerinde en fazla kullanılan yapıştırıcı kimyasallardan birisi de silikondur. Silikon, güçlü yapıştırma özelliğinin yanında çabuk kuruması, yalıtım özelliği, rahatlıkla uygulanabilmesi ve türlü yüzeyler üstünde çok etkili sonuçlar vermesi gibi özelliklerinden ötürü tercih edilir. Ama bu etkili kimyasalın hızlı halde kuruması ve kuruduktan sonra da yüzeye güçlü biçimde yapışması, silikon kaynaklı lekelerin zorlu lekeler durumuna gelmesine neden olur. Silikonun uygulama sırasında kıyafete bulaşması ile oluşan lekeler de bu tarz lekelerdendir. Bu tarz lekelerle uğraşmamak için ilk başta uygulama yapılırken hayli dikkatli olunmalı ve mümkün ise leke oluşumunun problem edilmeyeceği bir iş kıyafeti giyilmelidir.

Silikon Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Bir kıyafete silikon bulaşması halinde kıyafetin suyla temas etmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı silikon lekesi oluşmuş kıyafetin elde veya çamaşır makinesinde yıkanmaması gerekmektedir. Silikon lekesi bulunan kumaş yüzeyinin ıslanması, silikonun kumaşa tam olarak işlemesine ve çıkartılması imkânsız bir leke durumuna gelmesine yol açabilir.

Duyarlı kumaşlarda oluşan silikon lekeleri içinse, kimyasallarla kumaşa zarar vermemek için kuru temizleme tercih edilmelidir.

Aseton ve tiner uygulanmadan önce kıyafetin bu kimyasallardan zarar görmemesi için, kıyafetin görünmeyen bir bölgesinde küçük alana bu kimyasallar uygulanmalıdır. Ek olarak yanıcı olan bu tarz maddelerle çalışılırken imkan varsa açık bir ortamda olunmalı, alev çıkartabilecek etkenler bu ortamda bulundurulmamalı ve bu maddelerin buharı solunmamalıdır.

 

Kıyafette oluşan silikon lekesine yapılacak olan ilk müdahale, kıyafetteki silikonun aseton kullanılarak dikkatli silinmesidir. Temiz ve beyaz bir bez üstüne dökülen aseton, silikon üstüne tampon halinde uygulanmalıdır. Asetonun tampon halinde uygulaması, silikonun yayılmasını önleyecektir. Ek olarak bu uygulama esnasında önlem olarak kıyafetin alt tarafına da temiz bez koyulmalıdır. Çözülen silikon beze güzelce emdirilerek kıyafetten uzaklaştırılmalıdır. Aseton ile sonuç alınmazsa bu kez benzer işlem selülozik tiner ile uygulanmalıdır. Leke çıkınca kıyafet kurumaya bırakılmalı, sonra da normal halde yıkanmalıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Sabunla halı nasıl silinir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?