Lazer epilasyon kimler için sakıncalıdır?

Genelde vücudumuza zararlı bir etkisi olmasa da lazer epilasyon uygulamasını isteyen herkes yaptıramaz. Lazer epilasyon uygulaması ba...

 

Özel araçlar kullanılarak, özel dalga boylarındaki lazer ışınlarının vücudumuzdaki istenmeyen kıllara yönlendirilmesi ile uygulanan epilasyon yöntemi, lazer epilasyon olarak adlandırılır. Bu epilasyon yönteminde cilde gönderilen lazer ışınlarının enerjisi, kılların içerisindeki melanin pigmenti tarafından soğurulur ve kısın aşırı ısınması nihayetinde bu yüksek ısı enerjisi kıl köküne iletilerek, kıl kökünün yanması sağlanmaktadır. Tahrip olan kıl kökü de bu işlemde sonra tekrar kıl üretmez hale gelir. Göz kısmı haricindeki bütün bölümlere uygulanabilen lazer epilasyon yöntemi hasebiyle, vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulunabilir.

Genelde vücudumuza zararlı bir etkisi olmasa da lazer epilasyon uygulamasını isteyen herkes yaptıramaz. Lazer epilasyon uygulaması bazı durumlardaki kimseler için sakıncalı olabilir. Şimdi, lazer epilasyonun kimler için sakıncalı olabileceğine bir göz atalım.

Lazer Epilasyon Uygulaması Kimlere ve Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Ergenlik devrinde kıl üretimi aktif olarak devam ettiğinden, bu dönemdekilerin lazer epilasyon yaptırması önerilmez.

Gebelere lazer epilasyonun etkisi ile ilgili bilimsel bir çalışma yapılmadığı için lazer epilasyonun gebeleri nasıl etkilediği bilinmemektedir. Bu nedenle gebelere ve hamilelik şüphesi olanlara lazer epilasyon yapılmamaktadır.

Sle ve epilepsi gibi ışıkla tetiklenen rahatsızlıkları olanlara, rahatsızlıklarını tetikleyebileceğinden ötürü lazer epilasyon yapılmaz.

 

Cilt kanseri olanlara lazer epilasyon yapılmaz.

Lazer epilasyon yönteminde, lazer enerjisi melanin pigmenti tarafından soğurulduğu için, melanin içermeyen beyaz, sarı ve kırmızı renkte kılların olduğu ciltlere sahip olanlara lazer epilasyon uygulanmaz.

Solaryum kullanımı nihayetinde tenin bronzlaştığı hallerde, ten rengi normal durumuna dönmeden lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.

Deri bozukluğu olan kişilere lazer epilasyon uygulanmaz.

Hormon bozukluğuna sahip olan kimselerde hormon tedavisi yapılmadan lazer epilasyon yapılmaz.

İnce ve zayıf tüylü bölümlere lazer epilasyon uygulanmaz. Bu bölümlere lazer epilasyon uygulaması yapıldığı zaman, enerji kıl köküne ulaşamadan kıl yanar. Bu halde kılların daha da güçlenerek çıkması sözü edilen olabilir.

Cilt soyma ürünlerinin kullanılmış olduğu hallerde, bu ürünlerin kullanılmasının üstünden minimum 15 gün geçmeden lazer epilasyon uygulanmaz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Limonla diş nasıl beyazlatılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?