Mekik hangi kasları çalıştırır?

Mekik hareketi karın bölümündeki kasları çalıştıran kimi insana göre çok kolay, kimisine göre ise eziyet gibi gelen bir spor hareketi...

 

Spor yapan kişilerin vazgeçilmeyen hareketi mekik çekme, düzenli yapıldığı halde karın kısmında gözle görülmektedir bir farklılık yaratır.

Mekik hareketi karın bölümündeki kasları çalıştıran kimi insana göre çok kolay, kimisine göre ise eziyet gibi gelen bir spor hareketidir. Mekik çekmek için para, elektrik, ışık ve suya ihtiyaç yoktur. Bu yönden bakıldığı zaman hayli masrafsız bir spor olarak göze çarpan mekik için tek gerekli olan şey; biraz zaman ve vücutta olması gerekli olan bir nebze enerjidir.

Fit olmak için şahısların spor salonlarında saatlerce vakit geçirip paralar vermiş olduğu göz önüne alındığı zaman evde yapılacak düzenli mekik hareketi hayli masrafsız ve etkili spor olarak dikkat çekiyor.

Yan kasları çalıştırmak için en güzel hareket, sırt üstü uzanır şekildeyken bacak bacak üzerine atıp, havada kalan diz kapağmıza doğru başımızla gitmektir. Yeterli tekrardan sonra bacak değiştirilir ve böylelikle karnımızın iki yanında bulunan kaslar da çalışarak sıkılışmamıza yardımcı olmaktadır.

Sırt üstü uzanarak yapılmış olan mekiğin dışında yüzüstü yapılan de ters mekik vardır. Bel vasıtasıyla yapılmış olan bu harekette de bel ve sırt kasları çalışarak sıkılaşır. 

Alt karın kasını çalıştırmak için yerden yüksek düz zemine elleri dayayıp bacakları 90 derece olacak biçimde havada tuttuktan sonra bacakları kaldırarak çakı pozisyonuna gelip bu hareketi belirlediğimiz sayıya göre tekrarlamalıyız. Bu hareket kemerimizin altında kalan karnımızın alt bölgesini çalıştırıp fit bir duruma sokmak için gayet faydalıdır.

 

Mekik çekmek her kişinin bildiği gibi karın kısmındaki kasları geliştirir. Fakat mekik çekmek yalnızca yatıp kalkmak olarak algılanmamalı. Çokca faklı türü olan mekiğin karın kısmında çalıştırdığı değişik kısımlar vardır. 

Üst, alt ve yan karın olmak üzere karın kasları türleri vardır. Bu değişik kısımlar tek bir hareketle çalıştırılamaz. Türlü bölgeler için değişik hareket tipleri vardır.

Üst karın dediğimiz kaburga bölümüne en yakın tarafı çalıştırmak için en etkili hareket düz zemine sırt üstü uzanıp, kollarla bir yerden kuvvet alarak bacakları kaldırıp indirmektir. Bu hareketi yaparken kollarımızla kuvvet aldığımız yer, bir arkadaşımız olur ve bacakları kaldırdıktan sonra elleriyle iterse hareket daha çok yarar sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Triceps nasıl geliştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?