Sperm testi nasıl yapılır?

...

 

Bebek sahibi olma çiftlerin en doğal isteklerinden biridir. Gerek toplumsal gerek biyolojik faktörler çocuk sahibi olma konusunda bir etki oluşturmaktadır. Ama zaman zaman çiftlerin bebek sahibi olma girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır. Bu hale neden olan sayısız faktör vardır. Bunlardan biri de erkekteki kısırlıktır. Böyle hallerde başvurulan tıbbi yöntemlerden biri de Spermiogram olarak da bilinen sperm testidir. Spermiogram erkekteki dölleme potansiyelini inceleyen mikroskobik bir metottur.

Sperm Verilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mastürbasyon ile steril bir kaba spermler alınmalıdır.

3-5 günlük perhiz yapılmış olması çok önemlidir. Spermdeki sayı ve hareketliliği etkilemektedir.

Matürbasyon ile sperm örneği alınırken kayganlaştıma için tükürük, sabun ve şampuan gibi maddeler kullanılmamalıdır.

Sperm laboratuvar dışında veriliyorsa en geç 30-60 dakika içerisinde spermler labooratuvara ulaştırılmalıdır.

Sperm Testi Ne Zaman Yapılır

?

Bir sene süresince düzenli ve korunmasız bir cinsel yaşamı olan çiftlerde, bebek sahibi olamama durumu bir üreme problemine işaret olabilir. Böyle hallerde ilk başvurulan yöntem erkeğe sperm testi yaparak üreme potansiyelini incelemektir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi uygulanmadan 3-5 gün kadar önce cinsel perhiz uygulanmalıdır. Doğru sonuçlar elde edebilmek için böyle anlarda hiçbir biçimde boşalma olmamalıdır. 3-5 günlük cinsel perhizin sonrasında konusunda uzman bir androloji laboratuvarında Spermiogram için düzenlenmiş özel odalarda sperm verme işi yapılmaktadır.

 

Mastürbasyon yöntemi ile steril bir kaba boşalma testin ilk aşamasıdır. Penisten çıkan ilk damlalar testin doğruluğu açısından çok önemlidir, o nedenden dolayı kabın dışına taşmamasına özen gösterilmeli, eğer böyle bir hal oluştuysa görevliler hal hakkında bilgilendirilmelidir. Sperm testinde spermlerin sayı, şekil ve hareketleri incelenir. Sağlıklı sonuçlar elde etmek için sperm testinin 3-4 hafta ara ile iki kez tekrar edilmesi önemlidir.

Semen

Orgazm nihayetinde erkekten gelen beyaz kremsi sıvıya ejakülat, meni ve semen adları verilir. Spermiogram ile bu sıvıdaki sperm sayısı, hali, hareketliliği incelenerek erkekteki üreme potansiyeline bakılır. Üreme potansiyeline bakılırken semen birkaç açıdan incelenir. Spermdeki şekil bozuklukları mikroskobik olarak incelenirken, özel boyama yöntemi ile sperm biçimine bağlı üreme potansiyeli incelenir.

Sperm Kalitesini Etkileyen Faktörler

Uzun sure ilaç kullanımı, kemoterapi, yoğun antibiyotik kullanımı sperm kalitesini negatif etkilemektedir.

Sigara alkol ve uyuşturucu madde kullanımı sperm kalitesini direkt etkilemektedir.

Hafta içinde 2-3 kez cinsel ilişki idealdir. Bu seviyeden daha sık veyahut seyrek cinsel ilişki sperm sayısında azalmalara neden olur.

Sıcaklık sperm üretimi üstünde direkt etkili olmaktadır. Sağlıklı sperm üretimi için testisler vücudumuzdan 1-2 derece soğuk olmalıdır. Sauna, yüksek ısıda banyo yapmak sperm üretimini etkilemektedir.

Hormonlu yiyecekler insan vücudunda östrojene dönüştüğünden, erkekte hormonlu yiyecek tüketimi sperm kalitesini direkt etkilemektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Embriyo dondurma nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?