Pelteklik nasıl düzeltilir?

Pelteklik çok miktarda kimsenin boğuştuğu bir konuşma bozukluğudur. Genelde konuşma sırasında dilin ‘dil itimi’ adı verilen yanlış ko...

 

Pelteklik çok miktarda kimsenin boğuştuğu bir konuşma bozukluğudur. Genelde konuşma sırasında dilin ‘dil itimi’ adı verilen yanlış konumlandırılmasından kaynaklanır. Bunun alerji, parmak emme alışkanlığı yahut bebeklikte aşırı biberon ve emzik kullanımı gibi çokca nedeni olabilir. Sorunun kökenini belirleyip doğru bir biçimde kolay yaparak konuşmanızı düzeltebilir ayrıca belki de pelteklikten tümüyle kurtulabilirsiniz.

Yapılacaklar

Dilinizi nasıl konumlandırdığınıza dikkatinizi açık tutun. Pelteklik genelde dil itiminden kaynaklandığından, konuşur iken dilinizin pozisyonunun nasıl olduğunu düşünün. Yutkunun; yutkunduğunuzda diliniz ön dişlerinizin arkasına dayanıyorsa, büyük olasılıkla konuşur iken de dilinizi bu biçimde konumlandırıyorsunuzdur, bu da peltekliğe neden oluyordur. Dilinizi damağınıza veyahut ağzınızın alt kısmına bastırarak yutkunmayı deneyin. Bu uygulama, konuşur iken dilinizin konumuyla ilgili daha dikkati açık olmanızı sağlamaktadır.

Peltekliğinizin türünü belirleyin. Bunu belirlemeniz, kendi probleminize en ideal egzersizi bulmanıza yardım eden olabilecektir. Pelteklik öndeyse, dil, konuşur iken öndişlerin arasına kayar. Pelteklik yandaysa, sesler tükürükle karışık çıkar.

Dil konumlandırma alıştırmaları yapın. Konuşmayı düzeltmenin tek yolu yeni konuşma alışkanlıkları oluşturmak için egzersiz yapmaktır. Örnek verilecek olursa bu egzersizlerden biri dişlerinizi sıkıp, dişlerini göstererek gülümseyip dişlerinizin arasından hava itmektir. Bu egzersiz dili arkaya iter ve peltekliği kontrol altına alabilmek için konuşur iken dilin hangi pozisyonda olması gerektiğini öğretir.

 

Bir ortodonti uzmanıyla görüşün. Peltekliğe neden olan dilin yanlış yerleştirilmesi ortodontik bir sorunun göstergesi olabilir. Dişlerin hizasında problem var ise, ortodonti uzmanı konuşma bozukluğunuzu kalıcı olarak düzeltecek bir tedavi uygulayabilir. Bu büyük ihtimalle en pahalı çözüm olabilecektir, ama benzer zaman en etkilisidir.

Bir konuşma terapistinden yardım alın. Peltekliğinize neyin neden olduğunu anlamanız sorunun önüne geçmek için yapılabilecekler hakkında farkındalık sağlayacaksa da, konuşma terapistiniz pelteklikten tümüyle kurtulmanız için size gereken egzersiz ve araçlarla daha kalıcı çözümler sunacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Diksiyon nasıl geliştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?