İğde ne işe yarar?

İğdeyi ağaçtan koparıldığı haliyle meyve olarak yenebilir. Bundan hariç iğdenin çiçekleri haşlanarak çay veyahut komposto halinde içi...

 

İğde iğdeciler ailesinden bir bitki olarak bilinmektedir. Ülkemizin hemen her kısmında yetiştirilen iğde kokusuyla dikkat çeken bir yiyecektir. Genel olarak ilkbaharda çiçeklenen iğdenin içi tüylüdür ve dışarıdan bakıldığı zaman hurmaya benzer.

İğne nasıl ve ne kadar tüketilmelidir? 

İğdeyi ağaçtan koparıldığı haliyle meyve olarak yenebilir. Bundan hariç iğdenin çiçekleri haşlanarak çay veyahut komposto halinde içilebilir. 

İğde ara sıra ishali geçirmek için kullanılan bitkidir. Lakin bu tüketimin bilinçli yapılmış olması gerekmektedir. İshali geçirmek için gereğinden fazla iğde tüketilirse bu defa kabızlığa neden olur. Gün içerisinde 1 avuç kadar iğde yemek yeterlidir. Daha fazlası tüketilmemelidir.

İğde hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Mide bulantısı yaşayan ve devamlı kusan kişiler iğde yemelidir. İğde bu rahatsızlıkların çabuk geçmesini sağlamaktadır.

Egzaması olan kimselerin iğdeyi düzenli bir biçimde tüketmesi veyahut iğdeden yapacağı çayı egzamalı yerlere bir pamuk kullanarak sürmesi gerekmektedir. İğde egzamaların geçmesini sağlamaktadır.

Bazen her kişinin başına gelebilen ishal kişiyi hayli rahatsız eder. İshal çok fazla olduğunda kişinin günlük hayatına devam etmesini engeller. Bu gibi hallerde 1 avuç iğde yemek ishalin kesilmesine yardımcı olur.

İğdenin bağışıklık sistemini de güçlendirici özelliği vardır. Düzenli iğde tüketen kişiler hastalıklara karşı daha dirençli olur.

 

Bağırsaklarda oluşabilecek gazı gidermek için iğde yararlıdır. Ek olarak bağırsakları yavaş çalışan kişiler de iğde tüketmelidir.

Kış mevsiminin etkili olduğu aylarda öksürükle mücadele eden kişiler gün içerisinde iğde tüketebilir. İğde iyi bir öksürük kesicidir.

Ders çalışan öğrencilerin çalıştıklarını daha kolay kavramasını sağlamaktadır. İğde iyi bir zihin açıcıdır.

İdrar yollarında sorunu olan, idrar atmakta zorlanan kişiler düzenli biçimde iğde yemelidir.

Grip, soğukalgınlığı gibi rahatsızlıkların çabuk geçmesinde iğde büyük rol oynar.

İğdenin içerisinde bulunan vitaminden ağız temizliğinde gayet etkilidir. Ağızda oluşabilecek kokuları giderir. Ek olarak dişlerin temizlenmesinde de yardımcıdır.

İçerisinde yer bulan çokca organik asit, vitamin ve mineral hasebiyle insan sağlığını korumaya yardım eden bir bitki olarak bilinir. Özel olarak mide ve bağırsak sorunlarında sıkça tüketilen iğdenin düzenli bir şekilde tüketilmesi faydalarını arttırmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Mantar ne işe yarar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?