Yonca nasıl bir bitkidir?

Su ihtiyacı, kolay olarak yaprakların koyu mavimsi, yeşil renk almasıyla belli olur. Aksi durumunda bu yapraklar hafifçe pörsür ve al...

 

Farklı çevre koşullarına uyum sağlayabilen yonca, uzun ömürlü çok senelik bir yem bitkisidir. Yonca çeşitleri içinde Türkiye'de en fazla üretilen çeşidi 'medicago sativa’dır. Özel olarak ta Orta Anadolu kısmında sulu topraklarda yoğun bir biçimde yetiştirilir. İçerisinde yer bulan protein değeri vesilesiyle hayvancılık alanında en fazla kullanılan yem besinidir. 

Su ihtiyacı, kolay olarak yaprakların koyu mavimsi, yeşil renk almasıyla belli olur. Aksi durumunda bu yapraklar hafifçe pörsür ve alttaki yapraklar sararmaya başlar. Yonca tarlaları yağmurlama sistemleriyle sulanabilir. Hafta içinde 2-3 kez sulanması gerekmektedir. Bir ay içinde de ilk yaprak kesim zamanı gelir. Yoncalar 20 cm'e ulaştığında kırpma adı verilen işlem yapılmaktadır. Bu kesme işlemi de yoncanın daha sağlıklı gelişimi açısından önemli görülen bir süreçtir.

Kesmeyle birlikte toprağın verimliliği açısından senede 2 kez çapalama yapılmaktadır. Böylelikle toprak yabancı otlardan ayıklanır. Yonca hasadında bitkinin boyu 10 cm'e geldiği zaman biçim yapılmalıdır. Hayvansal yem olarak kullanılacağından depolarda bekletilirken balyalayarak saklanır. Ek olarak yem olarak verilmeden önce güneşte  bir tüm gün soldurulması gereklidir. Böylelikle hayvanlarda şişkinlik hissi yaratmayacaktır. 

Yonca bitkisi kışları sert geçen yerlerde ilkbahar zamanı, ılıman bölümlerde ise sonbahar gibi aylarda olarak iki değişik zamanda ekilir. Yonca ekimi, tohumun ve gübrenin aynı süre içinde verildiği kombine mibzerle ekilir. Ekim için en ideal yöntem sıraya ekimdir. Tarlaya ekimi tamam hale geldikten hemen ardından sulama yapılmalıdır. Ne kadar susuzluğa dayanıklıda olsa bitkinin büyümesi için sulamaya özen gösterilmelidir.

 

Türkiye'de yüksek dağlardan deniz seviyesine kadar nerede ise her yerde çok rahat bir biçimde yetişen, senelik ömrü çok uzun (50 sene) olan bitkidir. Yonca bitkisinin ekimi verimlilik açısından 3'er sene arayla yapılmış olması önerilmektedir. Bölümsel değişiklik gösterse de sulamaya bağlı olarak senede 10 kesime kadar biçim yapılabilmektedir. Örnek verirsek; Orta Anadolu Kısmında senede 5 kez, Güneydoğu Anadolu'da ise 10 kez biçim yapılmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Karaağaç nasıl bir ağaçtır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?