Karın bölgesi yağlanma nedenleri

Yukarıda belirttiğimiz bu karın bölümü yağlanmaların asıl nedenini yine bir diyetisyene gittikçe net olarak öğrenmelisiniz. En doğru ...

 

Abdominal yağlanma olarak tanımlanan karın bölümü yağlanması günümüzün popüler sorunlarındandır. Karın boyu erkeklerde 94cm, kadınlarda 80cm üstüne çıktığı zaman aşırı yağlanma kendini güzelce göstermektedir. Kimi zamanlarda sürekli olarak spor yaptığınız durumda yine de karın kısmındaki yağlanma geçmeyebilir. Bunun nedenleri türlü olmakla beraber, yanında sağlık sorunlarını de getirebilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız karın bölgenizdeki yağlanmanın nedenini öğrenmelisiniz. Peki, karın bölümündeki yağlanmanın sebepleri çoğu zaman nelerdir?

Yanlış beslenme de yağlanmayı tetikliyor. Örnek vermek gerekirse yağlanmaya engel olmak adına tükettiğiniz yiyecekleri azaltmak negatif yönde etkileyebilir. Çünkü mide de kendini korumaya almak isteyeceğinde tükettiğiniz gıdaları yağa çevirebilir. Mutlaka gıdaları dengesiz olarak tüketmemelisiniz. 

Sık alkol tüketimi karın bölümündeki yağlanmaya neden olabilir. Alkolden alınan kalori bilhassa karın kısmında depolandığı için yağlanmaya neden olduğu gözlenmektedir. Türkiyede ‘bira göbeği’ diye bir deyimi sıkça duyabilirsiniz.

Karbonhidrat oranı yüksek gıdaları sık ve fazla tüketmeniz sizin zararınızadır. En basit halde buna  engel olmak yerine beyaz ekmek yerine yulaf ekmeği tüketebilirsiniz.

Hareketsiz yaşamak, egzersiz yapmamanın sonucu karın kısmı yağlanması olabilir. Hareketsiz bir yaşama sahipseniz bu hali normal görmeli. Yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz.

 

Karın bölümünde olan yağlanmanın en bilinen sebebi insülin direnci bozukluğudur. İnsülin bol salgılandığında karın kısmında aşırı yağlanmaya neden olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz bu karın bölümü yağlanmaların asıl nedenini yine bir diyetisyene gittikçe net olarak öğrenmelisiniz. En doğru sonuca türlü testlerle ulaşacaksınız. Bu hale engel olmak için de tükettiğiniz gıdalara ve yaşam tarzınıza özen göstererek engel olabilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Tüy dökücü sprey nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?