Ispanaklı kek nasıl yapılır?

Kekin üstü için isteğe göre puding yahut krem şanti kullanılabilmektedir. Kek pişerken üstü için istenen karışım da hazırlanır. Kekin...

 

Demir deposu ıspanak vitamin ve mineral yönünden zengin sebzelerdendir. Daha fazla zeytinyağlı yemek, çorba, börek yaparken kullanılan ıspanaktan kek de yapmak mümkündür. Bakıldığı zaman Antep fıstıklı bir tatlı izlenimi uyandıran ıspanaklı kek tadıyla şaşırtıcı, değişik ve hayli güzel tatlıdır.

Süslemek için

Nar taneleri

1 paket vanilyalı puding veyahut krem şanti

Hazır çikolata sosu veya çikolata parçacıkları 

Hazırlanışı

Kekin üstü için isteğe göre puding yahut krem şanti kullanılabilmektedir. Kek pişerken üstü için istenen karışım da hazırlanır. Kekin piştiği içine bıçak batırıp hamurun bulaşıp bulaşmadığına bakılarak anlaşılabilir. Kek pişince biraz soğuması beklenip hazırlanan karışım üstüne dökülür. Pudingin üstünü de süslemek için çikolata sosu, çikolata parçacığı veya kekin kenarlarından kesilip ufalanmış kekler ve nar taneleri kullanılabilmektedir.

 İlk işlem ıspanakları yarım saat sıcak suda bekletip rondodan geçirmektir. Sonrasında derin bir kabın içerisinde toz şeker ve yumurtalar el mikseri yahut çırpıcı tel vasıtasıyla karıştırılır. Şekerler tam olarak ezilip yumurtayla özdeşleşince köpük köpük olana kadar çırpılır. Daha sonrasında karışımın üstüne bir su bardağı süt (isteğe göre az daha az ölçüde yoğurt eklenebilir), bir su bardağı yağ ve önceleri hazırlanan bir bardak ıspanak püresi eklenmek suretiyle güzelce karıştırılır. Ardından 2 paket kabartma tozu ve alabildiği kadar un küçük elek vasıtasıyla elenerek hamura eklenir. Karıştırırken kabartma tozu ne kadar karışır ve hamur ne kadar gözenek gözenek olursa kek o kadar fazla kabarır. Vanilya da benzer halde serpilerek eklenebilir. Hazırlanan karışım kek kalıbına dökülür ve önceleri 170 derecede ısıtılmış fırına verilir.

 

Ispanaklı Kek

Malzemeler

1 su bardağı sıvı yağı

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı ıspanak püresi

3 adet yumurta

2 paket kabartma tozu

Aldığı kadar un

1 su bardağı süt yahut yoğurt

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Susam keklerde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?