Ihlamurun saça faydaları nelerdir?

Saç bakımı yapmak için ıhlamurun çiçeğinden, yaprağından, ağacından ve kabuklarından yararlanılabilir. Ihlamurun yapısında C vitamini...

 

Güzel kokusuyla büyüleyen ıhlamur bitkisinin boyu 25 - 30 metreye kadar uzayabilir. Sarı ve beyaz tonlarda yaprakları olan bir bitki olarak bilinmektedir. Ihlamurun yapraklarındaki besleyici vitamin ve mineraller vücut için çok yararlıdır. Ihlamur hastalıkların tedavisinde, cilt bakımında ve saç bakımında kullanılmaktadır.

Ihlamurun içindeki antioksidan özler saçkıran gibi saç derisinde meydana gelen hastalıklara karşı iyileştirici özellik göstermektedir.

Saçtaki kepeklenme ve çabuk yağlanma sorunlarına karşı etkili olmaktadır.

Ihlamur yapısında saç dökülmesini büyük oranda engelleyen C ve P vitaminleri bulundurur. Bu vitaminler hasebiyle saç derisini temizler, saç kökleri güçlenir ve saç dökülmesi azalır.

İçerisindeki güçlendirici enzimler vesilesiyle saça bakım yapar, saçlar daha sağlıklı ve parlak görünür.

Ihlamur saç derisine etki ederek yeni saç köklerinin oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Bu vesileyle saçların gürleşmesine yardımcı olmaktadır.

Ihlamur saç bakımında nasıl kullanılır?

Ihlamuru günlük saç bakımına dahil edilmek isteniyorsa bir tutam ıhlamur yaprağı kaynatılır. Soğuyunca küçük spreyli bir şişenin koyulur ve saçlara sıkılır. Saçlar gün içinde hava şartları, saç düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendiriciler yüzünden güçsüzleşir ve kırılır. Özel olarak dışarı çıkmadan hazırlanan bu karışım saçları daha canlı ve parlak yapar, dış etkilerden daha az etkilenmesini sağlamaktadır. Ihlamur bitkisinin içerisindeki faydalı enzimleri kaybetmemesi için maskeyi haftalık olarak yenilemek gerekmektedir.

 

Saç derisinde saçkıran gibi sorunlar var ise ıhlamurun yaprağından ve kabuğundan elde edilen ıhlamur yağı bir pamuk kullanarak saç derisine uygulanmaktadır. Ihlamur yağı saç derisinde iyileştirici etki yapacaktır.

Ihlamurun çiçekleri ve yaprakları bir kapta güzelce öğütülür. ve kaynatılır. Daha sonrasında banyo suyunun içine karıştırılır yahut banyodan sonra ayrı bir su olarak saçlara uygulanmaktadır. Ihlamur yaprakları saç köklerini güçlendirirken ıhlamur çiçeğinin içindeki özler saçlara bakım yapar ve parlaklık vermektedir.

Saçların rengi saçlar yıpratılmadan açılmak isteniyorsa ıhlamur yardım eden olabilecektir. Güneşli günlerde saça ıhlamur suyu sürüp güneşte bekletmek saçları kendi tonundan birkaç ton daha açık hale getirecektir.

Ihlamurun saça etkileri nelerdir?

Saç bakımı yapmak için ıhlamurun çiçeğinden, yaprağından, ağacından ve kabuklarından yararlanılabilir. Ihlamurun yapısında C vitamini, uçucu yağlar, şeker, tanen, reçine ve güçlendirici enzimler bulunmaktadır. Yapısındaki bu maddeler cilt sağlığı için yararlı olduğu kadar saç bakımı için de önemlidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yanmış saçlar nasıl yıkanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?