Zeytinyağlı sabunla cilt nasıl temizlenir?

Ciltteki büyük gözenekler, sivilceler, akneler vb. cilt problemlerinde de zeytinyağı sabunu rahatlıkla kullanılabilmektedir. Cildin i...

 

Neredeyse bütün sofralarda bulunan zeytin sadece yararlı gıda değil benzer zamanda çok yararı olan doğal hazine. Bu açıdan zeytini doğanın insana bir hediyesi olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Yararlı sayılan bütün mineralleri içinde barındıran zeytinyağı insanoğluna günlük işlerinden sağlık problemlerine kadar çokca alanda fayda sağlıyor. Zeytinyağı sabunu ise bu faydayı pratikleştirerek günlük hayatın içinde kullanımını kolaylaştırıyor.

Ciltteki büyük gözenekler, sivilceler, akneler vb. cilt problemlerinde de zeytinyağı sabunu rahatlıkla kullanılabilmektedir. Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri içinde barındıran sabun vesilesiyle sivilcelerde iyileşme, gözeneklerde ise fark edilir küçülme gözlenebilir. Bunun peşi sıra yaz mevsimindeki aylarda cildimizde meydana gelen pişiklerde, türlü tahriş hallerinde, egzama/sedef/mantar gibi deri hastalıklarında da yenileyici etkisiyle fayda sağladığı bilinmektedir. Sivilceye yatkın bir cilt söz konusuysa bu halde bir cilt doktorundan yardım alınır ve bunun peşi sıra hiçbir zararlı etki görülmeyeceğinden emin olunarak zeytinyağı sabunundan destek alınır 

Bunun yanısıra saçtaki yıpranmalarda da zeytinyağı sabunu başvurulabilecek yardımcılardan bir tanesidir. Saçların hızlı uzamasına katkıda bulunmaktadır, köklerini yeniler, elektriklenmeyi asgari seviyeye indirir, kırılmasını ve dökülmesini önlemektedir. Şampuanlardan ziyade doğal yapısıyla saç diplerine ve cilde zarar vermez. Bundan dolayı bebeklerde de kullanılmasında herhangi sakınca yoktur. Saçların doğal yumuşaklığına kavuşmasında yardımcıdır. 

 

Cilt görüntüsünün düzgünleşmesi adına kullanılan kozmetikler, sağlıksız beslenme, güneş ışınlarının zararlı etkileri, aşırı şeker tüketimi, sigara ve alkolün yıpratıcı etikileri ve genetik etkilemektedir gibi faktörler cildi yıpratmakta ve tazeliğini bozmaktadır. Bu yapaylığın ve dikkatsizliğin getirdiği deformasyonlar ama titiz bir bakım ve doğallık yoluyla düzeltilebilir. Bu noktada cilt bakımında bir mucize olarak görülebilen zeytinyağı sabunu gündeme gelir. Zeytinin topraktan ve doğadan aldığı bütün yenileyici ve yapılandırıcı özelliklerini sabunda beraber bulmak mümkün hale gelir. Aktar ve eczanelerde rahatça bulunabilen zeytinyağı sabunu benzer zamanda diğer kozmetik ürünlere oranla çok çok münasip fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Günlük cilt temizliği bu sabunla yapıldığı gibi vücut için de duşta pratik bir biçimde kullanılabilmektedir. İçindeki yağ oranı vesilesiyle de temizlik ve nemlendirme işlemini tek seferde sağlar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan El maskesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?