Karahindiba hangi vitaminleri içerir?

Karahindiba kan şekerini düşürerek şeker hastaları için faydalı olabilir. Ama kan şekeri zaten düşük olan hastalar için karahindiba t...

 

Papatyagiller ailesinden gelen karahindiba, radika ve güneyik gibi adlar ile de bilinen, haziran ve temmuz ve ağustos aylarında çayırlarda ve yol kenarlarında yetişen, sağlık için sayısız faydası bulunan çok senelik bir bitki olarak bilinir. Dolgun koyu yeşil yaprakları ve sarıçiçeği ile ilkbahar ve sonbahar ayları arasında, ülkemizin nerede ise her yerinde görülebilmektedir.

Uyarılar

Karahindiba kan şekerini düşürerek şeker hastaları için faydalı olabilir. Ama kan şekeri zaten düşük olan hastalar için karahindiba tüketimi hipoglisemiye neden olabilir. Beslenmenize karahindiba takviyesi yapmadan önce muhakkak hekiminize danışın. Karahindiba özsuyunun deride kaşıntı, tahriş, veya alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir ve gözlerden uzak tutulmalıdır. Son olarak, karahindibadaki inülin diye adlandırılan bir lif, nadir de olsa bazı kişilerde ağır alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Karahindibayı tüketirken, küçük miktarlarda deneyin ve vücudunuzun tepkisini yakından izleyin.

Kilo Kaybı

İdrarın yaklaşık % 4’ü yağdan oluşur. O nedenle sık idrara çıkmak vücudumuzdan daha çok suyun ve yağın atılmasını sağlamaktadır.

Kabızlık

Karahindibadaki bazı bileşenler ve yüksek düzeydeki lif içeriği, sindirim ve bağırsak sağlığı için yararlıdır. Bitkilerdeki lifler bağırsak hareketlerini uyarır. Kabızlığın yanında ishali de azaltır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek daha ciddi gastrointestinal problemlerin önlenmesine yardım eder. Bunlara ek olarak travma ya da cerrahi sonrası iştahı uyarmak için de kullanılmıştır.

 

Karahindibada Hangi Vitaminleri İçerir?

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını;

100 gram çiğ karahindiba 24.7 kalori içermektedir. Kalorisinin 17.9’u karbonhidrat, 3.2’si yağ, 3.6’sı proteinden gelir. 100 gramında 5.6 gram karbonhidrat ( 1.9 gram lif, 0.4 gram şeker), 2.7 gram protein bulunmaktadır.

Diğer Faydaları

Karahindiba, sebze olarak kullanıldığı zaman iyi bir lif kaynağıdır. Sindirimi uyarır, mide ve bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Yüksek seviyede C vitamini içermesi nedeni ile, geçmişte iskorbüt hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Kanser

Karahindiba, vitamin-C ve luteolin gibi antioksidanlar ile serbest radikallerin (kansere neden olan maddeler) etkilerini ve kansere yakalanma riskini azaltır. Luteolin kanser hücresine bağlandığında kanser hücrelerinin temel bileşenlerini bir çeşit zehirleyerek etkisiz hale getirir. Luteolin‘in prostat kanseri üstündeki etkisi kanıtlanmıştır.

Cilt Bakımı

Karahindiba saplarındaki süte benzer özsuyu, mikrobik ve mantar enfeksiyonlarının neden olduğu deri hastalıklarının tedavisinde yararlıdır. Sütü andıran bu salgının etkinliği, yüksek alkalin değeri, antiseptik, insektisit ve fungisit özelliklere sahip olmasından kaynaklanır. Fakat bitkinin öz suyu kullanılırken gözlerle temasından kaçınılması gerekmektedir. Karahindiba sütü, farmasötik cilt bakımının neden olduğu yan etkilemektedir yahut hormonsal bozukluk riski olmadan kaşıntı, mantar, egzama ve diğer cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

 

Akne

Karahindiba suyu iyi bir detoks ajanı, idrar söktürücü, uyarıcı ve antioksidandır. Bu dört özelliğiyle akne tedavisinde etkili doğal çözümdür.

B2 vitamini (0.3mg), ihtiyacı karşılama oranı %15

C vitamini (35.0mg), ihtiyacı karşılama oranı %58

Kalsiyum (187mg) ihtiyacı karşılama oranı %19

Pantotenik asit (0.1mg) ihtiyacı karşılama oranı %1

Çinko (0.4mg) ihtiyacı karşılama oranı %3

Thiamin (0,2mg), ihtiyacı karşılama oranı %13

E vitamini (3.4mg), ihtiyacı karşılama oranı %17

Fosfor (66.0mg) ihtiyacı karşılama oranı %7

B6 vitamini (0.3mg), ihtiyacı karşılama oranı %13

Niasin (0,8mg), ihtiyacı karşılama oranı %4

Folat (27.0mcg) ihtiyacı karşılama oranı %7

Selenyum (0.5mg) ihtiyacı karşılama oranı %1'dir.

K vitamini (778mcg), ihtiyacı karşılama oranı %973

Bakır (0.2mg) ihtiyacı karşılama oranı %9

Demir (3.1mg) ihtiyacı karşılama oranı %17

Sodyum (76mg) ihtiyacı karşılama oranı %3

A vitamini (10160IU), ihtiyacı karşılama oranı %203

Potasyum (397mg) ihtiyacı karşılama oranı %11

Magnezyum ( 36.0mg) ihtiyacı karşılama oranı %9

Manganez (0.3mg )ihtiyacı karşılama oranı %17

Yüksek Tansiyon

İdrara çıkmak kan basıncını düşürmek için etkili yoldur. Karahindiba suyu Diüretik olarak, doğal olarak, hem idrar miktarını aynı zamanda sıklığını arttırmaktadır. Bu yüzden, yüksek tansiyonun düşürülmesine yardım etmektedir. Karahindibadaki lifler de kolesterolü düşürmede yardımcı olmaktadır. Kolesterol, kan basıncı artıran etkenlerden biri olduğundan, düşük kolesterol düşük kan basıncını da yanında getirir. Yüksek miktarda potasyum içermesi de kan basıncını düşürmede etkili olmaktadır.

Diyabet

Karahindiba suyu pankreastan insülin üretimini uyararak diyabetik hastaların kan şekeri seviyesini düşük tutmaya yardım etmektedir. Doğal diüretiklerden biri olması hasebiyle, vücudumuzdaki aşırı şekerin, idrar artışıyla atılmasını ve vücudumuzun temizlenmesini sağlamaktadır. Karahindibanın diüretik özellikleri, diyabetin peşi sıra böbrek problemlerine yatkın insanlarda böbreklerdeki şeker birikimini temizlemeye yardımcı olmaktadır. Bütün acımsı maddeler gibi karahindiba suyu da acı tadıyla kandaki şeker seviyesini düşürür. Düzenli insülin salınımını teşvik eder.

Anemi

Hindiba oranla iyi seviyelerde demir, vitamin ve protein içeriğine sahiptir. Demir kanda hemoglobinin parçası iken, vitamin B ve protein ise kırmızı kan hücreleri ve kanın bazı diğer bileşenlerinin oluşturulması için esastır. Bu biçimde karahindiba anemik insanları kontrol altında tutmaya yardım eder.

Üriner Bozukluklar

Karahindiba, idrar yollarında toksik maddelerin birikintileri ortadan kaldırmaya yardım eden doğal diüretiktir. Dezenfektan özellikleri vesilesiyle üriner sistemdeki mikrobiyal gelişmeyi engeller.

Sarılık

Sarılık, safra artışının ve bu aşırı safranın kan dolaşımına girerek vücudumuzun metabolizması üstüne hasara yol açtığı, bir karaciğer hastalığıdır. Aşırı safra üretimi, vücutta cilt ve gözlerde tipik bir sarı renk ile kendini göstermektedir. Sarılık tedavisi üç ana aşamayı içermektedir. İlk bölümde safra üretimini frenlemek, ikinci bölümde vücudumuzdaki aşırı safranın temizlemek ve son olarak bu halin altında yatan viral enfeksiyonlar ile mücadele etmek gerekmektedir. Karahindiba bu adımların tamamı de çok yararlıdır. Karaciğer sağlığını teşvik eder ve safra üretimini düzenler. Diüretrik olması idrarı teşvik ederek aşırı safanın temizlenmesine yardım etmektedir. İçerdiği C vitamini ve luteolin ile antioksidan ve dezenfektan olarak çalışır. Benzer zamanda viral enfeksiyonlarla savaşır.

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Kemik Sağlığı

Karahindiba, kemiklerin büyümesi ve güçlenmesi için gereken olan kalsiyum yönünden oldukça zengin olmakla beraber, yaşla gelen hasardan kemikleri korumaya yardım eden C vitamini ve luteolin gibi antioksidanlar açısından da zengindir.

Karaciğer Bozuklukları

Karahindiba birçok yönden karaciğer sağlığını destekler. C vitamini ve luteolin gibi antioksidanlar, karaciğeri sağlıklı tutmaya yardımcı olmaktadır. İçerdiği diğer enzimler ile safra akışını arttırmaktadır ve sindirimi teşvik eder. Düzenli safra akışı ile sağlıklı sindirim, gastrointestinal problemlere yakalanma riskini azaltır. Kabızlığı önlemektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Madımağın faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?