Yanmış saçlar nasıl yıkanır?

Bakım işlemlerinin sonrasında saçı yıkama işlemine geçilebilir. İlk başta saçın toptan ıslanması gerekmektedir. Islanan saçı temizlem...

 

Saçların daha güzel, canlı, sağlıklı veyahut daha renkli görünmesi için türlü işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler daima istenen sonucu vermeyip kimi zamanlarda saçı yıpratıp saçın daha kötü görünmesine neden olabilir. Uygulanan yanlış teknikler, yüksek ısı, zararlı maddeler saçı yıpratıp saçların yanmasına neden olur. Saçların tekrar sağlığına kavuşup güçlenebilmesi uzun ve emek isteyen bir prosesi kapsar. Bu zaman zarfında saç bakımının ne kadar önemli olduğu bilinir. Saçın yıkanma aşaması da saç bakımının bir kısmını oluşturup önem taşır.

Bakım işlemlerinin sonrasında saçı yıkama işlemine geçilebilir. İlk başta saçın toptan ıslanması gerekmektedir. Islanan saçı temizlemeye yetecek ölçüde şampuan uygulanarak saç temizlenmelidir. Çoğunlukla saçların en yıpranmış bölgeleri uçları olacağından şampuanı saç uçlarına daha az uygulamak yararlı olacaktır. Saç temizlenince saçın yumuşaması ve dolaşıklıkların açılabilmesi amacı ile saç kremi uygulanmalıdır. Saç kremi saça sürüldükten beş dk sonra durulanmalıdır. En son işlem olarak da saçlara onarıcı saç maskesi uygulanması önerilmektedir. Maske saça sürüldükten sonra maskenin çeşidine göre gerekli olan süre kadar beklenince saç maskesi de güzelce durulanmalıdır. Durulama suyunun soğuğa yakın olması tavsiye edilir. Ek olarak yıkama aşaması boyunca saça nazik davranılması gerekmektedir.

 

Yıkama işlemini sonlandırdıktan sonra saçın tarak yahut saç fırçası yerine elle taranması saçın daha çok yıpranmasına engel olabilecektir. Fön makineleri de saçın nemini alıp saçı yıpratacağından kendi durumunda kurumaya bırakılması gerekmektedir.

Saçlar yıkanmaya başlamadan önce saçın beslenmesi yararlı olacaktır. Genellikle saç bakımında kullanılan en etkili ve doğal yöntemi olarak saç bakım yağları tercih edilir. Uygulanan yağlar saçları yağlandıracağından ve yoğun olmalarından ötürü yıkama işleminden önce saça sürülmeleri tavsiye edilir. Saçların ihtiyaçlarına göre tercih edilecek olan bakım yağları saçlar yıkanmadan 1 saat kadar önce saça uygulanıp saçta bekletilmelidir. Ek olarak yıkama işleminden önce saçın taranması saçın dolaşmasına engel olacak ve yağı saçın bütününe yayacaktır. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Oval yüze hangi saç yakışır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?