Armutun cilde faydaları nelerdir?

Armutlar doğal cilt şifası olarak ünlenmiş meyvelerdir. Cilt sorunları armutla tedavi edilebilmektedir; kişiyi daha güzel ve sağlıklı...

 

Tadına doyulmayan meyvelerden biri olan ayva içinde bolca bakır, demir, potasyum, manganez ve magnezyum gibi minerallerle B vitaminleri bulundurur. Peki, bu şifalı ve lezzetli meyvenin cilde olan yararları nelerdir?

Armutlar doğal cilt şifası olarak ünlenmiş meyvelerdir. Cilt sorunları armutla tedavi edilebilmektedir; kişiyi daha güzel ve sağlıklı cilde kavuşturabilir. Eğer kişi zaten güzel cilde sahip ise ve bu korunmak isteniyorsa yine armutla bunu sağlanabilir.

Armudun yararlarından birisi de yağlı ciltleri tedavi etmesidir. Yağlı bir cilde sahip olmak esasen iyi bir durumdur çünkü büyük olasılıkla ilerde kırışıklık problemi daha az olabilecektir. Ama yine de yüz çok yağlıysa ve parlıyorsa güzel bir görüntü oluşmaz. Bu hali engellemek için armut bir yüz maskesi olarak kullanılabilmektedir. Maske için bir armut, yarım çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı kremden oluşan basit bir karışım hazırlanmalıdır. Önce armudu ezilmeli; sonra krem ve balı eklenmelidir. Karışım yüzde15 dakika tutulup daha sonrasında güzelce ılık su ile arındırılmalıdır.

Armut bünyesinde bulunan zengin lif içeriğiyle cilt için pek önemli bir besindir. Lif şekerin kana karışmasını yavaşlatır. Bu iyi bir şeydir çünkü ani şeker artışları cildi pürüzsüz ve dolgun tutmaya yardım eden kolajene zarar verebilir. Ek olarak kırışıklıklara neden olan etkenleri yok eden C vitamini ile daha genç bir görüntüye kavuşmak mümkündür.

 

Armut ek olarak akneler için de yararlıdır. Eğer daha sağlıklı ve aknesiz bir arzu ediliyorsa armut tüketilebilmektedir veya armudun suyu içilebilir. Armutlar sayısız vitamine ve yüksek minerallere sahiptir. Bu nedenle, akneyle içeriden savaşmak için armudu günlük yeme biçimine eklenip armudun cilde olan yararları alınır.

Ek olarak daha açık ve güzel cilt için duş jeli, yüz yıkama jeli, dudak balmı ve vücut losyonu gibi armut içeren doğal güzellik ürünlerinden kullanılabilmektedir. Bu ürünleri kullanarak yine armudun yararlarından yararlanılabilinir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ananasın cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?