Zayıf saç bakımı nasıl yapılır?

Saçı bir kere şampuanlamak, temizlenmesi için yeterlidir. Şampuan çok kullanılmamalıdır. Saç tam olarak durulanmalı ve şampuan biriki...

 

Diğer saç tiplerine göre daha çok bakım isteyen zayıf saçları güçlendirmenin türlü yolları vardır. Saç tellerinin ömrü 2-6 sene arasında değişir. Saç ömrü 2 seneden fazla olmayan kimselerde ise saç kökleri zayıflar. Bu yüzden saçlar yıpranır ve dökülür.

Saçı bir kere şampuanlamak, temizlenmesi için yeterlidir. Şampuan çok kullanılmamalıdır. Saç tam olarak durulanmalı ve şampuan birikintisinin saçta kalmamasına özen gösterilmelidir. Hassaten duşta duru su ile yapılmış olan saç masajı, kan dolaşımını arttırarak saçların hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Zayıf Saçları Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç düzleştirici ya da maşa kulanılacaksa ısıya karşı korumalı saç bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Havluyla saçların ıslaklığını alır iken, saçları çekmemek gerekmektedir. Bu saçların dökülme oranını arttırır ve saçları yıpratır.

Saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçların kendi durumunda kuruması tercih edilmelidir. Eğer saçlar kurutma makinasıyla kurutulacaksa da makine saçtan 20 cm kadar uzak tutulmalıdır.

Sert ve keskin olan her şeyin saça zarar vermiş olduğu unutulmamalıdır. Güç kullanarak takılan saç lastikleri de saçın kırılmasına neden olur. Bundan dolayı küçük lastik tokalar yerine daha yumuşak ve elastik tokalar tercih edilmelidir.

İdeal olan saçları hafta içinde 2 yahut 3 kere yıkamaktır.

 

Duş esnasında saçların karışmasını engellemek için saçlar, duştan önce taranmalıdır. Aksi durumda saçlar yıpranır. Çünkü ıslak saç daha kolay kırılır.

Saç bakım ürünleri saç diplerine kullanılmamalıdır. Kafa derisinin belli bir pH değeri vardır ve kullanılan saç bakım ürünleri bu değeri bozarak saç köklerinin yıpranmasına ve saçların dökülmesine neden olur.

Plastik fırçalar elektriklenmeyi arttırdığından saçı kabartır, bundan dolayı tercih edilmemelidir.

Saç tellerini kuruttuğu için jöle gibi saça zarar veren ürünlerden uzak durulmalıdır.

Karışık ve ıslak saçları taramaya en uçtan başlanmalıdır. Saçlar öne değil, arkaya yada yana doğru taranmalıdır.

Zayıf Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak saçlara yapılmış olan bakım, saçların sağlıklı görünmesini ve parlaklık kazanmasını sağlamaktadır. Doğru seçilen vitaminler saçın güçlenmesini sağlayarak dökülmesini engeller.

A Vitamini saçların kırılmasını ve kepek oluşumunu engeller.

C vitamini ise saç köklerini uyararak saçın uzamasını kolaylaştırır.

B1 ve B6 vitaminleri saç dökülmesine karşı dayanıklılığı arttırır.

İçinde E, A, C, B1 ve B6 vitaminleri bulunan saç bakım kremlerini tercih etmek, saçın yıpranmasını ve dökülmesini engelleyecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Yağlı saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?