Cilde iyi gelen vitaminler nelerdir?

Kanın pıhtılaşmasında önemli görülen bir etkiye sahip olan K vitamini, cilt sağlığında kılcal damarlardaki çatlamaları ve göz altı mo...

 

Tüm gün dış etkenlere maruz kalan cildin sağlıklı kalabilmesi ve bunu uzun zaman koruyabilmesi açısından bakım ürünleri yanında cilde yararlı vitaminler ile beslemek de önemlidir. Cilde ihtiyaç duyduğu gereksinimleri büyük oranda sağlayan ve yaşlanmayı geciktiren vitaminler cildin korunmasında da en büyük faydayı sağlarlar. Yapılmış olan çalışmalar nihayetinde C, E, A, K ve B kompleks vitaminlerinin görünüm ve sağlık yönünde cilt sağlığında etkili oldukları ortaya konmuştur.

K Vitamini

Kanın pıhtılaşmasında önemli görülen bir etkiye sahip olan K vitamini, cilt sağlığında kılcal damarlardaki çatlamaları ve göz altı morluklarını yok etmesi yönünden önemli görülen bir kaynaktır. Ek olarak duyarlı ciltler açısından koruyucu özelliği bulunan K vitamini ıspanak, kara lahana, taze soğan, brokoli ve Brüksel lahanasında bulunmaktadır. Ek olarak fesleğen, adaçayı ve kekik gibi baharatlar da K vitamini açısından zengindir.

B Kompleks Vitaminleri

Cilt sağlığı açısından gereken olan B vitaminleri arasında, H vitamini olarak da bilinen B7 veya diğer adıyla Biyotin vitamini cilt sağlığı açısından önemli kabul edilen bir yere sahiptir. Deri, saç ve tırnak hücrelerinin temelini oluşturan biyotin vitamininin eksikliği halinde kaşıntılı ve pullanmış deri reaksiyonları görülebileceği gibi saç dökülmelerine de rastlanabilir. Muz, yumurta, yulaf ezmesi ve pirinçte yüksek miktarda bulunan B7 vitamini yanında yine bir B vitaminİ olan niasin (B3 vitamini) cildin nemini korumak, parlaklığını ve canlılığını sağlamakla beraber tahriş olmuş ciltleri tedavi etmesi açısından da önemlidir. Niasin ise brokoli, domates, havuç, avokado ve hurmada zengin ölçüde bulunmaktadır.

 

C Vitamini

İnsanların sağlığı açısından çok faydası bulunan C vitamini antioksidan kaynağı olması bakımından serbest radikaller ile mücadele ederek cildi güneşin zararlı ışınları başta olmak üzere duman, hava kirliliği gibi türlü dış etkenlere karşıda koruyucudur. Ek olarak C vitamini içindeki kolajen ve elastin ile cilde esneklik vererek kırışıklıkları engelleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir. C vitamini açısından zengin olan turunçgiller başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler özel olarak maydonoz cilt sağlığının korunmasında etkili olmaktadır.

E Vitamini

Cilt sağlığı ve bakımı açısından çok önemli vitaminler arasında yer bulan E vitamini etkili antioksidan kaynağıdır. E vitamini bu özelliğiyle serbest radikallere karşı mücadele ederek cilt dokusunun türlü dış etkenlerden zarar görmesini engeller. Ek olarak cilt kırışıklıklarının ince çizgilerin görünümünün ve yaşlılık lekelerinin azalmasında etkili olan, yara izlerinin iyileşmesini kolaylaştıran E vitamininin saçları onarıcı etkisi de bulunmaktadır. E vitamini daha fazla tahıllar, domates ve fındık başta olmak üzere yeşil sebzelerde bulunmaktadır. Badem, ayçiçeği, soya yağı bitkisel yağlar ve balık yağı da E vitamini yönünden zengin yağlardır.

 

A Vitamini

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan A vitamini, bilhassa E vitamini ile beraber alındığı zaman cilt kanserine neden olan hücrelerin üretimini büyük oranda azaltır. Deri dokusunun bakımında ve onarımında etkili olan A vitamini bu özelliğiyle akne tedavisinde etkili olmaktadır. A vitamini havuç başta olmak üzere ıspanak ve patateste belli olarak mevcuttur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Göz pansumanı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?