Havuç suyu bebeklere ne zaman verilir?

Havuç katı meyve sıkacağından istenirse taze mevsim meyveleriyle beraber geçirilerek bebeklere verilebilir. Posası fazla gelirse ek o...

 

Havuç vücut sağlığı yönünden gayet önemli kabul edilen bir yere sahiptir. Yararları arasında ilk sırada güçlü antioksidan olan beta karoten açısından zengin olması gelir. Beta karoten havuca turuncu rengini veren renk pigmentidir ve vücutta ince bağırsak içinde A vitaminine dönüştürülür. Şu nedenle havuç, hayvansal gıdalar dışında A vitamini yönünden en iyi kaynaklardan biridir. Etkili antioksidandır ve kanserden kalp hastalıklarına kadar bir çok hastalığın oluşma riskini azaltır. Cilt, saç, tırnakların korunmasında ve gözler için hayli sağlıklıdır. Besin lifi açısından zengin olan havuç sindirim sisteminin de düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Havuç katı meyve sıkacağından istenirse taze mevsim meyveleriyle beraber geçirilerek bebeklere verilebilir. Posası fazla gelirse ek olarak süzgeçten de geçirilebilir. Benzer zamanda dışı soyulup buzdolabı içerisinde bekletilince sağlıklı diş kaşıyıcı olarak kullanılabilmektedir. Anneler için de süt artırıcı olarak önerilir.

Fakat havucun içerisinde ıspanak ve pancarda olduğu gibi nitrat da bulunmaktadır bundan dolayı bebeklere altı aydan önce verilmesi münasip degildir.

Vücutta A vitaminine dönüştürülen havucun içerisinde benzer zamanda C vitamini, potasyum, B6 vitamini, kalsiyum ve demir gibi bebeğimizin gelişimde önemli yere sahip maddeler de bulunmaktadır. Sindirimi de kolay olduğundan ötürü bebekler için hayli uygun besindir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çocuklarda dış kulak iltihabının nedenleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?