Bebekler televizyon izlerken nelere dikkat edilmeli?

2-4 yaş aralığı bebeğimizin aktif bir biçimde çevreyi öğrendiği yaş aralığıdır. Televizyon ise pasif bir etkinliktir ve bebeğimizin ç...

 

Zamanımızda ebeveynlerin önemli kabul edilen bir bölümü, çocukla ilgilenmekte zorlandıklarında televizyonu açıkça bir bebek bakıcısı gibi kullanmaktadırlar. Televizyonun o ışıltılı, renkli ve çok sesli dünyası bebeğimizin ilgisini anında çekmekte ve özel olarak sıkıntı yarattığı dönemlerde bebeğimizin sakince durmasını sağlar. Bunun sayesinde, anne ve babada geçici olarak bir rahatlama oluşur. Böyle olunca da anne ve babalar sıkıştığı zaman televizyona sarılmaktadırlar. Ama böyle bir tercihin yapılmış olması bebeğimizin sağlığını son derece kötü etkileyebilecek bir durumdur.

2-4 yaş aralığı bebeğimizin aktif bir biçimde çevreyi öğrendiği yaş aralığıdır. Televizyon ise pasif bir etkinliktir ve bebeğimizin çevreyi keşfetmesini engelleyerek gelişimini negatif yönde etkilemektedir. Böyle zamanlarda de bebeğimizi televizyondan olabildiği kadar uzak tutmalıyız. Lakin 3 yaşından sonra kısa kısa programlar durumunda, 15-20 dakikalık eğitici programları, aralarında 1-2 saat olmak şartıyla izletebiliriz.

0-2 yaş aralığında bulunan bebeklere muhakkak televizyon izletilmemelidir. Yapılan araştırma sonuçları bu önerinin doğruluğunu kanıtlamıştır. Çok fazla televizyon izleyen bebeklerin izlemeyen bebeklere oranla daha geç konuştukları ve zeka gelişimlerinin daha geride olduğu anlaşılmıştır. Bebeklerinize ve çocuklarınıza televizyon izletmeden önce lütfen bunları dikkate alınız.

 

Bunların haricinde şu noktalara da dikkat etmeliyiz: Bebeğimizin yakından televizyon izlemesine izin vermemeliyiz. Bu hal göz sağlığını son derece negatif etkilemektedir. Bebeklerimizin izlediği programın içeriğine çok dikkat etmeliyiz. Bu günlerde çok sevilen programlarda dahi negatif misal oluşturabilecek davranışlar mevcuttur. Hassaten şiddet ve cinsellik içeren programlar mutlaka izletilmemelidir.

4-6 yaş aralığında da muhakkak eğitici programların izletilmesine dikkat edilmesi gerekir. Lakin bunlar uzun bir zaman olmamalıdır. Yarım saati geçmeyecek halde ayarlanmalıdır. Yine programlar arasına 1-2 saat konulmalıdır. Böyle zamanlarda çocuklar televizyonda gördüklerini gerçek hayatta taklit etme girişiminde bulunabilirler. Bu halin negatif örnekleri türkiyede de yaşanmıştır. O yüzden izletilen programın içeriğine dikkatli olunması gerekir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Omuz kası geliştirme adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?