Gebelik testi nasıl yapılır?

Kan testiyle gebeliği anlamak için aç yahut tok olmanız yahut günün hangi saatinde olduğunuzun bir önemi yoktur. Ama bu testin de tem...

 

Bazen çok istersiniz ama bir türlü gebe kalamazsınız. Bazen de istememenize karşın gebe kalabilirsiniz. Peki bunu anlamanın kolay ve kesin bir yolu yok mu? Tabii ki var. Gebelikten ilk şüphelenme sürekli olarak her ayın benzer günlerine gelen adet kanamalarınızın kesilmesidir. Tabi bunun tek nedeni hamilelik değildir ama bu da kuvvetli bir ihtimaldir. Hassaten bu gecikme 15 günü bulmuşsa gebe olma ihtimaliniz de bir o kadar yüksek demektir. Bu halde kesin olarak gebe olup olmadığınızı anlamanın üç yolu var. Ya en yakın eczaneye gidip hazır hamilelik testi kitlerinden alarak evde bu testi yapmak, ya bir sağlık kuruluşuna gittikçe kan testi yaptırmak veyahut bir kadın doğum uzmanının el yordamıyla vajinanızın içerisindeki follop tüpünün konumuyla gebe olduğunuzu anlamaya çalışması seçenekleriniz arasındadır.

Kan testiyle gebeliği anlamak için aç yahut tok olmanız yahut günün hangi saatinde olduğunuzun bir önemi yoktur. Ama bu testin de temel şartı adet gecikmesi olmasını beklemektir. Daha önce yapılırsa gebeliği göstermeyebilir. Bu test de kandaki Beta-HCG hormonunun yükselmesi esasına dayalı olarak yapılan uygulamadır. Diğer kan testlerinde olduğu gibi bir tüp içine alınan kanda Beta-HCG hormonu seviyesine bakılır. Çıkan rakam 20 ve üzerindeyse hamilelik var demektir. Sonuçlar 1-2 saat içinde alınmaktadır.

Bu makalemizde her üç yol hakkında da bilgi vereceğiz. Hepsinden önce evde kolaylıkla uygulanabilen ve çabucak büyük oranda doğru sonuçların alınabildiği hamilelik testi kitiyle başlayalım. Bu kiti kullanmak için adet kanamanızın kesilmesinin üstünden minimum 4-5 gün geçmiş olması gerekir. Bu kitler idrarda Beta HCG hormonunun olup olmaması esasına göre yapılmışlardır. Hamilelik var ise kanda Beta HCG hormonu oluşur ve bu halde üstüne bir nebze idrarınızı damlattığınız bu kitin uç bölümündeki beyaz alanda çift çizgi ortaya çıkar. Tek çizgi gebe olmadığınız anlamına gelirken biri silik iki çizgi ise hamileliğinizin daha fazla yeni olduğunu haber vermektedir. Eğer hiçbir suretle çizgi belirmezse testin bozuk olduğu anlamına gelir ki tekrar yeni test alınmak suretiyle yapılmış olması gerekmektedir. Bundan hariç bu testler evde rahatlıkla uygulanabildiği gibi, 2 - beş dk gibi kısa bir zamanda sonuç vermesi yönünden de tercih sebebidir. Testi açtıktan sonra üstüne biraz idrarınızdan damlatıp, testi düz zemine bırakıp birkaç dakika bekliyorsunuz ve sonucu hemen görebiliyorsunuz. Bu tür testlerin doğruluk oranı %99 olsa da en kesin sonucu kan testi vermektedir.

 

Son olarak da hamilelik testlerinin belki de en ilkeli olan elle hamilelik testinden bahsedelim. Bu testte bir parmak vajinadan içeri doğru sokulur. Eğer ele sert bir şey değerse -ki bu rahim ağzıdır- hamilelik yok demektir. Ama ele sert bir şey gelmiyorsa- ki bu rahim ağzının güzelce açıldığı anlamına gelir- hamilelik var demektir. Eskiden ebeler özel olarak köylerde teknoloji bu kadar gelişmeden önce çoğu zaman bu yöntemle hamileliği anlamaya çalışırlarmış.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bacak kaslarını geliştirme yolları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?