Anne sütü nasıl sağılır ?

El pompasından tek farkı elektrikle çalışıyor olmasıdır. Pompa yine benzer biçimde göğsün kahverengi bölümünü içine alacak halde yerl...

 

Bir bebeğimizin 6 ay boyu kesintisiz, 2 sene süresince da ek gıdalara takviye olarak anne sütü alması gerekmektedir. Anne sütü bir bebeğimizin bedensel, zihinsel ve duygusal gelişimi için yeri doldurulamaz bir besindir. Öyle ki taklidi yahut benzeri yapılamayan tek şey anne sütüdür.

3-) Elektrikli pompayla anne sütü sağma yöntemi

El pompasından tek farkı elektrikle çalışıyor olmasıdır. Pompa yine benzer biçimde göğsün kahverengi bölümünü içine alacak halde yerleştirilir. Aletin hızı en düşükte çalıştırılıp denenmeli, gerek görülürse hızı arttırılmalıdır.

Anne sütünü sağma gerektiren durumlarda bunu nasıl yaparız? 

Anne, sütünü türlü yollarla boşaltabilir. Bunu seçmek anneye ve o anda sahip olduğu şartlara bağlıdır. Elini kullanarak sütünü boşaltabilir, el pompasıyla sütünü boşaltabilir veya elektrikli pompa kullanılarak sütünü boşaltabilir.

2-) El pompasıyla anne sütü sağma yöntemi

Toplum içinde “gül meme” olarak bilinen el pompası kolay ve hızlıdır. Göğsün kahverengi kısmı el pompasının içine tam olarak yerleştirilir. Yavaş hareketler ile pompanın piston kısmı pompalanır, bırakılır. Bu hareket devamlı yapılırken sütün boşaltılacağı kap diğer elle göğsün altında tutulmalıdır.

1-) El kullanarak anne sütü sağma yöntemi

İşleme başlamadan önce eller yıkanır. Anne öne eğilir pozisyon alır. Sütü boşaltacağı kabı yanında hazır bulundurur. Sütün daha rahat boşalması için göğsün üzerine sıcak havlu konup yavaş hareketler ile 5 dk masaj yapılmaktadır. Daha sonrasında baş parmak göğsün üzerine, diğer parmaklar göğsün alt tarafına yerleştirilir. Parmaklar göğsün kahverengi çizgisinin başladığı yere temas etmelidir. Bu pozisyon alınınca parmaklarla göğse bastırılıp bırakılır. Bundan dolayı süt boşaltılır.

 

Anne sütünün sağılması gereken özel durumlar vardır. Peki nedir bu özel durumlar?

Bebek bekleniyor olan tarihten önce doğmuşsa henüz gelişimini tamamlamadığı için akranı bebekler gibi emme refleksine sahip değildir ve memeyi güçlü halde tutamaz. Bu hal sütü sağmayı gerektirir. İlk doğduğunda mamayla beslenmiş bebekler anne memesini reddeder. Anne böyle hallerde bebeğine anne sütü verebilmek için sütünü sağar. Anne çalışıyorsa bebeğinden uzun saatler ayrı olacağı için sütünü sağmak zorunda kalır. Bu haller çoğaltılabilir.

En güzel bebek besleme yöntemi annenin bebeğini kucağına alarak ona dokunup, onun kokusunu içine çekerek emzirmesidir. Benzer biçimde bebek için de en sağlıklı yöntem budur. Bebek bunun sayesinde anne sıcağıyla kendini güvende hisseder ve bireysel gelişimini sağlıklı halde oluşturmaktadır. Ama şartlar sürekli bekleniyor olan veya istenen halde oluşmaz. Bu halde da insanlar hallere göre şekil alırlar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bebeklerde cilt problemleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?