Yürüme çağındaki bebekler için ev düzeni

Mutfak yürüme çağı bebeği için, en tehlikeli yerlerden biridir. Hassaten yemek yaparken ocak ya da fırın çalışıyorsa bebeğinizi mutfa...

 

Bebeğinizin ilk adımı, ayağa kalkışı ne kadar da önemli bulunan bir andır. Hemen dengesini sağlayamasa da ağaya kalkmıştır, artık yürümeye başlayabilir. Bu mutluluğun bozulmaması, bebeğinizin hiçbir tehlikeye maruz kalmadan yürüyebilmesi için evinizde birkaç farklılık yapmanın vakti gelmiş demektir.

Mutfak yürüme çağı bebeği için, en tehlikeli yerlerden biridir. Hassaten yemek yaparken ocak ya da fırın çalışıyorsa bebeğinizi mutfağa sokmayın. Sıcak tencereleri, çaydanlıkları ulaşamayacağı yerlere koyun. Çekmecedeki kesici aletleri kaldırın. Temizlik maddelerini üst raflara koyun. Altta kalan çekmece ve dolaplar için bebek kilidi kullanın. Elektronik aletleri çalıştırdıktan sonra fişini çekip kablosunu toplayın. Elektronik aletlerin düğmelerine boyu yetiştiği zaman, düğmelere basmaması gerektiğini öğretin. Gereken önlemleri alın. Yemek yerken yanından ayrılmayın mama sandalyesi kullanın.

Banyoda yerlerin kaygan ve ıslak kalmamasına . Kaydırmaz halı kullanın. Temizlik malzemelerini ulaşamayacağı yerde saklayın. Temizlik sonrası kovada deterjanlı su bırakmayın. Yerleri temizleyince durulayın, kurutun.

Ev içerisindeki görünmez kazaları önlemek için bu tedbirleri almalıyız. Böylelikle bebeğiniz rahat bir biçimde yürümeyi öğrenmiş olabilecektir.

Bebeğimizin ulaşacağı yükseklikteki kırılacak süs eşyalarını, bibloları kaldırın. Açabileceği yükseklikteki dolap ve çekmeceler için bebek kilidi kullanın. Bebeğimizin çarpıp zarar göreceği keskin köşeli sehpa ve eşyaları kullanmaktan kaçının. Etrafta çok fazla eşya olmamasına özenli olun rahat hareket etmesini sağlayın. Koltuklardaki yastık veyahut minderlerin bebeğimizin üstüne düşmeyecek yerler koyun. Evdeki tüm prizleri bebek emniyeti ile kapatın. Yol üstünde yüyürken takılıp düşürebileceği ayaklı lamba gibi eşyaları kaldırın. Devrilebilecek eşyaları sabitleyin. Açıkta küçük taneli yiyecekler yahut boncuk gibi boğazına kaçabilecek malzemeler bulundurmayın.

 

Ek olarak alçaktaki pencereleri kapalı tutun. Yüksek olanların önünde çıkabileceği eşyalar var ise kaldırın. Balkona yalnız çıkmasına izin vermeyin. Balkonda üstüne çıkabileceği eşyalar bulundurmayın.

Bebeklerin yürüme zamanı 12-18 ay arasıdır, bu dönem çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir. Yürümeye başlayan bebek denge kontrolünü hemen sağlayamaz. Çevredeki eşyalardan destek alır. Defalarca düşük kalkar ve zaman geçtikçe bedenini kontrol etmeyi öğrenir. Bu zaman zarfında zarar görmemesi için her şeyden önce yerde ayağına takılacak paspas ve kilimleri kaldırın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Şınav nasıl çekilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?