Prematüre bebekler nasıl beslenmeli?

Anne ve babalar için vaktinde, sağlıkla doğmuş bir bebekten daha büyük mutluluk yoktur yeryüzünde. Ama ya bebeğimiz vaktinden önce do...

 

Anne ve babalar için vaktinde, sağlıkla doğmuş bir bebekten daha büyük mutluluk yoktur yeryüzünde. Ama ya bebeğimiz vaktinden önce doğduysa? Ona nasıl bakmalı, onu nasıl beslemeliyiz?

33 haftadan küçük prematüre bebekler, ya damar yoluyla kalori vermek yoluyla yahut ağız veya burunlarından sonda takılarak anne sütü veyahut mama vermek yoluyla beslenirler.

Prematüre bebeklerde ek gıdaya 4. veyahut 6. aydan sonra geçilebilir. Doktora danışılıp hareket edilmesi en sağlıklısıdır.

33. haftadan önce doğmuş bebekler emme yutma koordinasyonunu henüz kazanamamıştır. Hem emme yutma koordinasyonunun kazanılmaması aynı zamanda sindirim sisteminin tam gelişmemesi özel durumu ortaya çıkarır.

Prematürelerde bu türden beslenmeler çok zordur. Lakin bebeğimizin en kısa bir zaman içerisinde kendini toplayıp kilo almaya başlaması için bu süreç doğru bir biçimde atlatılmalıdır.

Bir bebek 37. haftadan önce dünyaya gelmişse prematüre adını alır ve solunum, sindirim gibi sorunlar yaşar.

Anne sütü devamlı verilmeli, bunun miktarı zaman geçtikçe arttırılmalıdır. Ama kilosu düşük prematürelerde anne sütü yalnız olarak büyümeye yetmez. “ Anne sütü zenginleştiricisi” adıyla anılan bir takviye kullanılmalıdır. Anne sütü zenginleştiricileri bebeğimizin kilosu normale dönene kadar kullanılabilmektedir.

Sindirim problemi yaşayan bir bebeğimizin ağızdan beslenmesi mümkün değildir.

 

Prematüre bebekler erken doğmalarının bir sonucu olarak kalori depoları eksik halde doğarlar. Bu eksiğin ağızdan beslenme başladığı zaman kapanmaya başladığını söyleyebiliriz. Erken zamanlarda kapatılmayan kalori ve protein eksiği beyin gelişimini negatif etkilemektedir ve telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.

Anne sütü prematüre bebek doğar doğmaz verilmeye başlanmalıdır. Bunun bebek için önemi büyüktür. Lakin yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebek ilk zaman ağız yahut burun yoluyla sonda vasıtasıyla beslenmelidir. Şurada da yine anne sütü verilmelidir.

Prematüre bebekte; yoğun bakım ünitesinde kalması, emme yutma koordinasyonundaki yetersizlikler halsiz olması ve yavaş beslenmenin devam etmesi, solunum sıkıntısının devam etmesi gibi durumlardan ötürü beslenme problemleri ilerleyen zamanda da devam eder.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İyi bir bebek bakıcısının özellikleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?