Depresyon neden olur?

Depresyonun sebepleri ve depresyonun ortaya çıkma nedenleri...

 

Çağımızın hastalıkları arasında ilk sıralarda depresyon yer almaktadır. Gerek günlük hayatın stresi gerekse yaşanan olaylar insanlarda depresyona sebep olabilirken bu depresyonun önlenmemesi ve ilerlemesi daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Depresyonun oluşmasında birçok etken madde vardır. Depresyon genel itibariyle kişide uzun süre üzgünlük, umutsuzluk ve değersizlik hissinin oluşmasıdır. Depresyon hali kişinin bütün yaşamını etkilemektedir. Aynı zamanda kişinin çevresinde bulunan kişileri ve depresyonda olan kişinin bu kişiler ile ilişkisini de olumsuz etkiler.

Depresyonun Nedenleri

Kişi yaşadığı bir cinsel istismar yüzünden fiziki veya duygusal istismar yüzünden depresyona girebilir. Aynı zamanda bazı ilaçların ve tedavi yöntemlerinin de kişiyi depresyona sokmada etkisi vardır. Depresyon nedenleri üç farklı başlık altında da inceleyebiliriz:

- Bir kayıp veya ölümden dolayı başlayan depresyon: Herkes hayatlarından bazı önemli kayıplar verir. Sevdiği birisini kaybeden birinin yaşadığı üzüntü ve acı ne kadar doğal olsa da depresyonu tetikleyebilir. Sadece ölüm olaylarında değil gündelik hayatta yaşanan bir başarısızlık veya değerli bir eşyanın kaybolması da depresyona zemin hazırlıyor.

- Günlük hayatta yaşanan majör olaylar: Günlük hayatımızda yaşadığımız iş değişikliği, mezun olma veya evlenme gibi olaylar depresyona sebep olabilir. Dışarıdan bakıldığı zaman sevindirici olaylar gibi duran bu olaylar kişide stres oluşmasına bu da kişinin depresyona girmesine sebep olur. Aynı zamanda emekli olma, gelir kaybında azalma ve boşanma gibi durumlarda depresyona girilmesine sebep olur.

 

- Kişisel Problemler: Depresyon klasik kişisel problemlerde sebep olabilir. Örneğin bir gruptan veya işten atılma, sosyal izolasyon veya mental rahatsızlıklar.

Madde bağımlısı olan kişilerin büyük bir bölümü depresyon tedavisi görmektedir. Uyuşturucu veya alkol gibi maddeler kişinin depresyona girmesine zemin hazırlar. Depresyon genetik olarak da gelebilmektedir. Genellikle aile içerisinde ki birkaç kişide depresyon görülme ihtimali çok yüksektir. Fakat depresyonu kalıtımı hakkında henüz elde edilmiş net bir bilgi yok.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Depresyondan nasıl kurtulurum? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?