Bebeklerde cilt problemleri

Geçici cilt sorunlarının dışında kesinlikle tedaviye ihtiyaç duyulan sorunlar da vardır. Şimdi de bunlardan en fazla karşılaşılanlara...

 

Bebeklerin en ehemmiyetli özelliklerinden biri çok narin ciltlere sahip olmalarıdır. Bazen ufak bir dokunuş sonucu, veyahut bir öpücük sonucu bazense nedenini bile anlayamadan ciltlerinde kızarıklıklarla veyahut şişkinliklerle karşılaşabilirsiniz. Şimdi bu tür problemlerin nedenlerini ve bunlara karşı nasıl önlem alacağımızı inceleyelim.

Geçici cilt sorunlarının dışında kesinlikle tedaviye ihtiyaç duyulan sorunlar da vardır. Şimdi de bunlardan en fazla karşılaşılanlara bakalım. Bunların ilki mantarlardan kaynaklanan pişiktir. Normal pişikten değişik olduğundan ötürü kremlerin işe yaramadığı görülmektedir. Bölümde kabarcıklar ve çatlaklar artmaya başlar. Bununla beraber enfeksiyon kapma riski de artar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda muhakkak bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Tedavi gerektiren diğer bir hal ise özel olarak üçüncü aydan sonra karşılaşabileceğiniz egzamadır. Kesin sebebi bilinmemekle beraber kalıtımsal olabilir. Alerjiktir ve çoğu zaman yanaklardan başlar. Egzama görülebilen bölgeler daha çok narin olur ve dokunduğunuzda bebekte ağrı hissi yaratır.Bebekken egzama görülebilen bireylerde sonraki zamanlarda alerjik nezle görülebilmektedir.

Doğumdan sonra bebeğimizin cildinde oluşan soyulmalar geçicidir. Birkaç hafta içerisinde ortadan kaybolur. Cildi nemli tutmak, tahriş etmeden banyo yapmak gerekmektedir. Ciltlerinin kuru olduğunu söylemiştik. Bu kuruluk, derideki yağ üretiminin zaman geçtikçe artması ile geçecektir. Ama o anda bebeğimizin giysilerine dikkati açmak, özel deterjanlarla yıkamak, giysinin %100 pamuk olmasına özen göstermek gerekmektedir. Kalın giydirildiği zamanda ise yetişkinlere göre çok çok kısa zamanda ciltlerinde isilikler çıkar. Bunu yapmak için de sık duş aldırmak ve bebeği daha serin bir ortamda bulundurmak gerekmektedir. Bebeklerde en fazla rastlanan cilt sorunlarından biri ise pişiktir. Pişikten korunmak için bu bölgenin idrar ve dışkıyla temasını en aza indirmek, çokça bez değiştirmek gerekmektedir. Aksi durumunda bu bölümde mantar oluşumu görülebilmektedir. Özel olarak yaz günlerinde bu önlemler iki katına çıkarılmalıdır. Çünkü terin de etkisiyle daha çabuk pişik oluşur.

 

Bebek cildi yetişkinlere göre daha ince ve kurudur. Bu incelikten ötürü savunmasızdır.Kullanılan şampuanlar, sabunlar , deterjanlar derinin inceliği sebebi ile daha kolay emilir. O yüzden seçilecek temizlik maddesinin bebekler için olmasına dikkat edilmeli özellikle seçilmelidir. Ek olarak bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmediğinden cildimizde oluşabilecek bir problem enfeksiyona neden olabilir. Bebekle ilgilenen kişinin hassaten el temizliğine dikkatini açması, sürekli yıkaması gerekmektedir. Hepsinden önce bebeklerde oluşan ve geçici olan cilt sorunlarına bakalım.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sosyal fobiyi yenmek mümkün mü? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?