Jimnastik boy uzatır mı?

Spor alanlarından biri olan ağırlık çalışma ve de bilhassa futbol boy uzamasını ters yönde etkilemektedir. Durdurucu etki yapar daha ...

 

Kişilerde özgüven eksikliğine neden olabilen konulardan biri de boy kısalığıdır. Esasen güzellik olarak göreceli bir konu olarak kabul edilse dahi yine de genel geçmektedir bir olması gerekli olan takriben boy oranı vardır. İdeal boyda olmak sağlıklı vücut, olası kiloyu kaldırmak ve de daha güzel görünüm için tabii ki ki şarttır. Lakin bazı kimseler ideal boy uzunluğuna sahip olamazlar. Bunun üstesinden gelmek için de boy uzatma yöntemleri denerler.

Dipnot

Spor alanlarından biri olan ağırlık çalışma ve de bilhassa futbol boy uzamasını ters yönde etkilemektedir. Durdurucu etki yapar daha kaslı ve kısa bacaklara sahip olunmasına neden olur.

Boyun uzamasında çok önemli besinler süt ve süt ürünleri kaynaklı olurken bunu yumurta, kalsiyum ve D vitamini içerikli gıdalar izlemektedir. Besin değerlerinin peşi sıra spor yapmak da boy uzamasına yaramaktadır. Hele ki jimnastik bu konuda gayet etkilidir. Jimnastik var olan hareketler ile kemiklerin esnemesini sağlamaktadır. Beden ve fizik yapısını güçlendirerek geliştirme gayesi taşıyan bu spor kemiklerin sağlıklı genleşmesini ve esneklik kazanmasına katkıda bulunmaktadır. Bir çok branşı bulunan jimnastik sağlıklı vücut gelişimi için birebirdir.

Ergenlik sonuna dek uzayan boy kız çocuklarında hassaten takriben 12 yaşlarında hızla görülmektedir iken erkek çocuklarda 15'li yaşlarda daha hızlı olur. Yaşlardanda anlaşıldığı üzere bu toptan ergenlik ile ilgili bir durumdur. Ergenliğin en nihayetinde salgılanan cinsi hormonlar artık boy uzamasını durdurucu etki yapmaktadır. Lakin, bu etkiden sonra dahi bazı besin ve spor destekli çalışmalar ile boyun uzaması tabii ki mümkündür.

 

Genel anlamda 140 cm altı boy uzunlukları cücelik olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar ırka ve cinsiyete bağlı olarak değişik boy oranları kabul edilse dahi Türkiye için kadınlarda kısa boy 155 cm altı erkeklerde ise bu boy oranı 160 cm altıdır.

Jimnastiğin ilgi alanına giren pilates, yoga ve benzeri sporlar boyun uzaması adına pozitif etki yapmaktadır. Çünkü bu sporlar yapılırken hareketler esneme üstüne kuruludur. Spor boyunca yapılmış olan hareketler kasların kemikleri çekerek uzatmasını sağlamaktadır. Pek tabii ki bu da boyu uzatmaktadır. Jimnastiğin yanında ek olarak basketbol ve yüzme gibi sporlarda benzer etkiyi yaratarak boy uzamasına katkıda bulunmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bacak zayıflatma hareketleri nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?