Hamileyken içilebilecek bitki çayları nelerdir?

Yeşil çayın içindeki kafein oranı siyah çaya göre düşük olduğundan dolayı gebelikte aşırıya kaçılmadan tüketilebilmektedir. Kan dolaş...

 

Bebeğimizin ve annenin sağlığı açısından gebelik döneminde tüketilen besinler hayli önemlidir. Bitki çayları ise sinirleri yatıştırdığı gibi sağlık yönünde da gayet yararlıdır. Hamilelik bulantılarını, ağrılarını azaltır. Benzer zamanda anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırır.

Yeşil Çay

Yeşil çayın içindeki kafein oranı siyah çaya göre düşük olduğundan dolayı gebelikte aşırıya kaçılmadan tüketilebilmektedir. Kan dolaşımını düzene sokan yeşil çay benzer zamanda gribe karşı vücut direncini arttırır.

Rezene Çayı

Mide ağrılarına ve bağırsaktaki gaza iyi gelen rezene çayı, hamilelik zamanında tüketilebilmektedir. Sinirleri yatıştırır ve sancıları azaltır. Rezene çayının demlenmesi için birkaç yaprak rezeneyi kaynar suda on dakika demlenmeye bırakmak yeterli olabilecektir.

Papatya Çayı

Hamilelik döneminde tüketilecek papatya çayı, sindirimi kolaylaştırır. Kişiyi ruhsal açıdan rahatlatır ve sakinlik vermektedir. Uykusuzluk sorunu çekiliyor ise papatya çayı iyi gelecektir.

Ihlamur

Hamilelik zamanında kişiyi gribe ve soğuk algınlığına karşı korur. Stresten uzaklaştırır ve mideyi rahatlatır. Ödem atıcı etkisi, böbrekleri yormadan vücudumuzdaki ödemi uzaklaştırır. Ihlamur kaynatılarak demlenir ve 2-3 bardak gün içinde zamana yayılarak tüketilebilmektedir.

Günlük sıvı ihtiyacını karşılamak için kahve, siyah çay gibi içeceklerin yerine anne ve çocuk için daha yararlı olan bitki çayları tercih edilmelidir. Ama hayli duyarlı bir dönem olan hamilelikte tüketilecek bitki çaylarında seçici davranılmalıdır.

 

Adaçayı

Hamilelik sürecinde adaçayı tüketmek kişinin vücut direncini arttırır. Sinirleri yatıştırır ve mide bulantısını azaltır. Sindirim sistemini düzene sokan adaçayı, vücutta oluşan ödemi de atar. Bir bardak adaçayı hazırlayabilmek için 1 bardak kaynar su içine 5-6 yaprak adaçayı atılır ve takriben on dakika demlenmeye bırakılır. Adaçayı gün içinde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir. Benzer gün içinde değişik bitki çayları içilmemelidir.

Kuşburnu Çayı

Hamilelikte tüketilen bitki çayları, gün içinde 2 bardağı geçmemelidir. Özel ilaç kullanılıyor yahut tedavi görülüyor ise bitki çayları tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır.

Kuşburnu çayı, hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. C vitamini açısından gayet zengin olduğu bilinir. Birkaç adet kuşburnu kaynar suda kaynatılıp sıcak durumda tüketilmelidir.

Melisa Yaprağı Çayı

Hamilelik sürecinde stresi en aza indirerek kişiyi rahatlatma etkisi bulunmaktadır. Sindirimi düzene sokarak bağırsaklarda oluşan gazı giderir. Antiseptik özelliği bulunmaktadır. 5-6 yaprak melisa yaprağını kaynar suya atarak 10 dk demlenmeye bırakılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bebeklerde beyin gelişimini neler etkiler? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?