Baş dönmesi nasıl azaltılır?

Ek olarak vertigo dışında dolaşım sistemine bağlı olarak kan basıncının düşmesi, kalp krizi, kalp ritim bozukluğu ve kalp kasının güç...

 

Daha fazla orta yaş ve ileri yaş gruplarında rastlanılan baş dönmesi, kişinin çevresinin veyahut kendisinin hareket ediyor yanılmasına dayalı dengesizlik ve bulanık görme ile seyreden bir rahatsızlıktır. Dengeyi sağlamak için vücutta uyum içerisinde yer bulan sistemlerin herhangi birinde problem yaşanmasına dayalı meydana gelen baş dönmesi, bir hastalık olmaktan çok başka bir hastalığın belirtisi olması yönünden önemlidir. Altta yatan sebepler çok ciddi olmamakla beraber devamlı tekrarlayan baş dönmelerinde tıbbi olarak kesinlikle yardım almak gerekmektedir.

Baş Dönmesinin Sebepleri

Ek olarak vertigo dışında dolaşım sistemine bağlı olarak kan basıncının düşmesi, kalp krizi, kalp ritim bozukluğu ve kalp kasının güçsüzleşmesi ile meydana gelen zayıf kan dolaşımı, nörolojik olarak parkinson veyahut MS rahatsızlıkları, demir eksikliğine bağlı kansızlık, hassaten insülin kullanan hipoglisemi rahatsızlıklarında, vücudumuzun susuz kalmasında, bazı kaygı bozukluklarında ve alkol ile alınan ilaçların yan etkisi olarak baş dönmesinin ortaya çıkması söz konusudur.

Baş dönmesinde en fazla karşılaşılan nedenler arasında iç kulak sorunları yer bulur. Dengenin düzenlenmesinde önemli bulunan bir fonksiyona sahip iç kulak içinde meydana gelen rahatsızlıkların belirtileri genel olarak baş dönmesi biçiminde kendini göstermektedir. Bu rahatsızlıklar arasında en fazla bilineni ve sık rastlananı vertigo rahatsızlığıdır. Yatarken veya oturur iken bile bir hareket durumunda kısa süreli baş dönmesine neden olan vertigo, yine bir hastalık olarak değil, hastalığın belirtisi olarak önemlidir. Vertigo çoğu zaman kendini, yaşlılığa yahut migrene bağlı olmak dışında iç kulak tansiyonu olarak bilinen menier hastalığının bir belirtisi olarak da gösterebilir.

 

Baş Dönmesi Tedavisi

Ek olarak baş dönmelerinde yaşanabilecek kazaları en aza indirmek açısından ani hareketlerden uzak durulmalı gerekirse denge kaybını önlemek amacı ile bir baston kullanılmalıdır. Ağır nöbetlerin yaşandığı baş dönmelerinde karanlık bir odada gözleri kapatmak suretiyle dinlenmek gerekmektedir.

Bir ciddi nedene bağlı olmasa bile devamlı yaşanması halinde türlü kazaların ve yaralanma riskinin bahsi geçen olması açısından baş dönmesini tedavi ettirmek önemlidir. Baş dönmelerini gidermekte ilk aşamayı tanı ve tanıya bağlı olarak tedavi prosesi oluşturmaktadır. Sağlıklı diyet programının yanında yeterli sıvı almak ve düzenli uyku baş dönmesi sorunu olanların yaşamlarında yapacakları değişikliklerin başında yer bulur. Buna ek olarak baş dönmesi olanlar alkol başta olmak üzere kafeinli içeceklerden ve sigaradan uzak durmalıdırlar. Eğer yüksek sıcaklık ve vücudumuzun susuz kalmasından kaynaklanan bir baş dönmesi sözü edilen ise serin bir yerde dinlenmek ve bolca su içmek yine baş dönmesini azaltıcı etkenler arasındadır. Bununla beraber benzer biçimde ilaçların bir yan etkisi olarak meydana gelen baş dönmesi problemi yaşanıyorsa tıbbi olarak destek alınmak suretiyle ilacın alımı durdurulmalı veya başka bir ilaç tedavisine geçilmelidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İsilik tedavisi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?