Çocuklarda kulak ağrısına ne iyi gelir?

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun en etkili yanıtı kulak damlalarıdır. Fakat kulak damlası kullanırken dikkatli olunmalı ve çok d...

 

Çocukluk çağında sık görülebilen rahatsızlıkların başında kulak ağrısı gelir. Çocuk için olduğu kadar ebeveynler için de hayli sıkıntılı bir durumdur. Bilhassa çocuğun derdini anlatamayacak halde olması bu prosesi daha ileri götürüp panik haline sebebiyet verebilmektedir.

Doğal Kulak Damlaları

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun en etkili yanıtı kulak damlalarıdır. Fakat kulak damlası kullanırken dikkatli olunmalı ve çok damlatılmamalıdır.

Soğan Suyu

Soğan suyunun kulakta biriken iltihabı almak ve kulak ağrılarını dindirmek için işe yaradığı bilinmektedir. 1 baş soğanı rendeleyin ve suyunu bir kaseye ayırın. Soğan suyunu parmaklarınıza alarak kulak arkalarına masaj yapın. Bu işlemi hergün yapın ve kulaktaki iltihabın akmasını bekleyin.

Doğal kulak damlası için ilk öneri limon suyudur.1 çay kaşığı limon suyunu 1 çay kaşığı ılık suyla katıştırın. Bu karışımı damlalığa boşaltın ve çocuğun ağrıyan kulağına 2-3 kez damlatın.

Sarmısak Suyu

Ev ortamında hazırlanabilecek en basit ve etkili yöntemlerden birisidir. Uygulaması için ise; taze iki veyahut üç adet sarımsağı güzelce dövün. Çıkan suyu elinizle sıkarak bir tabağa dökün. 1-2 damla sarmısak suyunu çocuğun ağrıyan kulağının içine dökün.

Çocuğunuzda kulak ağrısı 4 günden uzun sürüyorsa bir doktora danışmanız gerekir.

Ilık Saf Zeytinyağı

 

Eskilerden beri uygulanan etkili ve bilinen bir yoldur. Bu yöntemi uygulamak için ise tencereye biraz su koyun ve içine bir kaç damla saf zeytinyağı damlatın. Yağ yukarı çıkacağı için suyun ve yağın miktarı pek önemli değildir. Suyun kaynamasını sağlayın. Kaynayınca suyun üzerindeki yağı alın ve ılışmasını bekleyin. Ilık duruma gelen yağı çocuğun kulağuna damlatabilirsiniz.

Sıcak Tutmak

Ağrıyan kulağa sıcak tampon yapmak en meşhur yöntemlerden birisidir. Ağrıyı hafifletmek için ise ağrıyan kulağa pamuklu bir havluyu ısıtarak kompres yapabilirsiniz.

Kulak ağrısı tedavisi için ise en bilindik yöntem antibiyotikler ve doğal kulak damlalarıdır. Bunların haricinde evde yapabileceğiniz doğal yöntemler de bulunur. Çocuklarda kulak ağrısının tedavi yöntemleri ise şu şekildedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çocuklara el yıkama nasıl öğretilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?