Gürgen nasıl yetiştirilir?

Hepsinden önce gürgen ağacının yetişmesine ortam hazırlayan toprak yapısı ve iklim tipi bilinmelidir. Her ne kadar bu tür şartlar kon...

 

Yaprak döken ağaçlar arasında duruşu ve atmosferi ile hayli ilgi çekici bir tür olarak yer bulan gürgen ağacı, huşgiller ailesine ait olan carnipus cinsindendir. Gürgen ağacının yetişmesi ve gelişmesi ile ilgili olarak önemli noktalar vardır.

Hepsinden önce gürgen ağacının yetişmesine ortam hazırlayan toprak yapısı ve iklim tipi bilinmelidir. Her ne kadar bu tür şartlar konusunda pek seçici olmasa da, gürgen ağacı daha fazla kuzey ve güney kıyı bölümlerinde, karışık ormanlar içerisinde bulunmaktadır. Genel itibarı ile nerdeyse Türkiye'nin her yerinde yetişen, Trakya'dan kuzey Anadolu'ya, Marmara'dan Doğu Anadolu'ya kadar bir çok bölümde kendisini gösteren gürgen ağacı, kenarları dişli ve genelde yumurta biçimli yapraklara sahiptir.

Gürgen ağacı her mevsim budanabilir yahut işlenebilir. Ağacın sert ve sağlam yapısından türlü parçalar, odunlar, eşyalar ve benzeri ürünler elde edilebilmektedir.

Türkiye'de daha fazla adi gürgen ve doğu gürgeni bulunmaktadır. Adi gürgen 20 metreye kadar çıkabilirken, doğu gürgeni ise 5 yahut 6 metre kadar uzayabilir. 

Öte yandan nerdeyse her ortamda yetişebiliyor olsa da, yine de çok sert ve çok soğuk iklimler gürgene göre değildir. Suyu seven gürgenlerin diğer türlere göre daha uzun ve daha gelişmiş oldukları görülmektedir. Bu noktada sert ve sağlıklı gürgen ağacı için toprağın mineral açısından zengin olması da önemli olabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Hardal nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?