Gecesefası nasıl bir bitkidir?

Anayurdu Peru olan bitki, And Dağları’nın eteklerinde yer bulur. Geniş ve ferah toprak parçası veyahut saksıda yetiştirilirse genişle...

 

Yemeklik veya süs bitkisi olarak yetiştirilen gecesefası bitkisinin renkli ve çok güzel çiçekleri vardır. Gecesefası bitkisi "nyctaginaceae", yani gecesefasıgilller familyasında yer bulan çok senelik bir bitki olarak bilinmektedir 

Anayurdu Peru olan bitki, And Dağları’nın eteklerinde yer bulur. Geniş ve ferah toprak parçası veyahut saksıda yetiştirilirse genişleyerek kök salan ve çevresi boyunca yayılan gecesefasının kökleri çok güçlü ve dayanıklıdır. Gövdesi yuvarlak hatlı, yeşil ve serttir. Bitkinin yaprakları oval bir şekle sahiptir ve uçlara doğru sivrilir. Gecesefasının damarlı yaprakları, görkemli bir görüntüye sahiptir. Tıpkı yaprakları gibi görkemli ve güzel bir görüntüye sahip çiçekleri pembe, kırmızı, sarı ve beyaz renklerde açar. Bu çiçekler yaz ortasından başlamak suretiyle sonbaharın ilk aylarına dek açar. Çiçekler genelde, düz renkli değil alacalı yahut çizgilidir ve güzel koku yayarlar.

Gecesefası hangi koşullarda yetiştirilebilir?

Gecesefası bir çok hava koşuluna uyum sağlamaktadır. Kurak ve kirli havaya sağlam olsa da en fazla güneşli ama ılık mekânları sever. Tohumları ile çoğaltılan bitkinin sağlam ve kolay alışır bünyesi, özel olarak yaz ayları yağışlı, kış ayları kurak tropikal ve subtropikal topraklara kolay bir biçimde uyum sağlamaktadır. Şu nedenle subtropikal iklime sahip Peru dışında Kolombiya, Brezilya ve Bolivya gibi ülkelerde kolay bir şekilde yetişir. Gecesefasının Türkiye’de kolaylıkla yetiştirilebileceği bölgeler ise Adana, Antalya, İzmir ve Mersin’dir.

 

Belirtilmiş iklim şartlarında ve benzer kısımlarda yetiştirilmek istenen gecesefası bitkisi, ilkbaharın yumuşak ve ılık havasında ekilmelidir. Böyle zamanlarda ekilen bitki, 2-3 hafta içinde çimlenecektir. Sonbahara doğru dikildiği yerden çıkarılmalı, yumrusu ve kökleri kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Gelecek yıl toprak ısınmaya başladığı zaman tekrar dikilen gecesefası, artık bütün sene dayanmaya ve çiçek açmaya hazırdır. Yeni dikilen tohumların, henüz güçlenmiş gövdesini kışın korumayı başardıktan sonra bitkiyi gelecek yıl ısınmaya başlayan havada canlandırmak onu sağlam kılar.

Gereken koşullarda dikilip yetiştirilen bitki, sağlam yapısıyla kuraklığa dahi karşı koyacak güce gelir. Geniş alanlara yayılır ve dikildiği bölgeyi kaplamaya başlar. Eğer bu genişlemeyi kırmak ve alanı daraltmak istenirse bitkiye zarar vermeden kısa boylu gecesefalarını koparıp atmak yeterlidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sumak nasıl bir bitkidir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?